Vid Vätterleden längs E4 vilade sig 5314 och 5342 nu på eftermiddagen. Vid Vista kulle stod ytterligare en kamrat.
(https://i.postimg.cc/jSkDbzrj/20241111-134434-1.jpg)
(https://i.postimg.cc/Nj0KSdSV/20241111-134337-1.jpg)
Sjukt snygga! Ska bli väldigt kul att se i trafik. Håller tummarna för att även Solaris 12m och 18m får komma till SL i framtiden.
vet att 12 meter är påväg kommer inte ihåg om 18 meter skulle komma också
18 meter är inte aktuella vad jag vet...
Är det Nacka/Värmdö de ska till?
Ja, de ska till Nacka/Värmdö. 40 st. till Björknäs samt 15 st. till Charlottendal. (Felaktigt märkta som led, men det är de boggi som är på bild högst ovan).
https://www.nobina.se/uppstart-nv/nacka-varmdo/fragor-och-svar/#avtalet
Men nu blir jag konfunderad, i SSV är det sagt 12M solaris och nu verkar det vara 18M Solaris till Nacka/Värmdö, men vart ska boggibussarna som är ovan då någonstans? och vilket ursprung?
Jag tror att det står fel i länken och att "Solaris Led el" ska vara boggi. För enligt https://www.nobina.se/siteassets/dokument/uppstartsdokument/presentation-infomote---uppstart-nacka-varmdo-final.pdf på sida 21 står det att det ska vara 55 Boggi Solaris.
Inte ens största felskrivningen i den tabellen: de 19st S531DT för linje 474 betecknades som MAN (omloppskod BED), och TYGA/HAGA-Citywideboggi betecknades med omloppskod LER i samma panel på Nobinas sida om NV/E36 "Frågor och svar".
Makes sense, men dåligt korrekturläst då!
Citat från: -B8RLE- skrivet 14 november 2024, 12:13:12 PMInte ens största felskrivningen i den tabellen: de 19st S531DT för linje 474 betecknades som MAN (omloppskod BED), och TYGA/HAGA-Citywideboggi betecknades med omloppskod LER i samma panel på Nobinas sida om NV/E36 "Frågor och svar".
Citywideboggi är från serien 3873-3907 antar jag? Vad ersätter dessa i Tyresö/Haninge?
Kan anta att nummerserien för dessa Solaris blir 5300-5354. Händigt när den närmsta upptagna inv.numret är 5270.
Och för de importerade 12m-norrmännen till Eriksberg skulle det då vara lämpligt att ta 5276-5299 såvida man inte vill fortsätta på 60xx/61xx.
Vet man vad det blir för nytt till Nyboda, MAN el?
5303, 5304 och 5306 är nyligen använda hos Nobina, de har tidigare IAF vart restriktiva med att återanvända nummer så snabbt, så får väl se hur numreringen blir...
Citat från: Fredrik Klint skrivet 14 november 2024, 14:55:54 PMVet man vad det blir för nytt till Nyboda, MAN el?
Angående E37, så är 115 MAN el (100st 12E, 15st 18E) beställda till både Nyboda och Gubbängen. Ingen uppgift om fördelningen av hur de ska placeras, men Nyboda kommer ha 39st depåladdare och Gubbängen 24st, så räkna ifrån det.
Övriga nya flottan är dieseldrivna MAN, bland annat 90st 19C samt Sverigepremiär för Lion's Intercity LE.
Nobina SSV flotta: https://www.nobina.se/siteassets/dokument/uppstartsdokument/presentation-infomote---uppstart-hbs-final.pdf (Sida 18)
Vilka lågentre led är det man syftar på? Mig veterligen finns det inga lågentre el-ledbussar i dagsläget.
Citat från: B10M skrivet 14 november 2024, 14:27:08 PMCitywideboggi är från serien 3873-3907 antar jag? Vad ersätter dessa i Tyresö/Haninge?
Från början var det sagt Citywide ledbussar, är detta ändrat till boggibussar nu? isåfall kommer björknäs enbart få blåa ledbussar för 471 och inga röda ledbussar alls.
Citat från: Gano skrivet 14 november 2024, 16:48:57 PMVilka lågentre led är det man syftar på? Mig veterligen finns det inga lågentre el-ledbussar i dagsläget.
MAN 18E, som har en "plattform" längst bak liksom företrädande MAN-led. Och "RME lågentre led" är MAN 19C, vi får se om dessa kommer ha skillnader i konstruktionen förutom bränsletypen, jämfört med Transdevs flotta 19C.
Citat från: -B8RLE- skrivet 14 november 2024, 16:04:34 PMAngående E37, så är 115 MAN el (100st 12E, 15st 18E) beställda till både Nyboda och Gubbängen. Ingen uppgift om fördelningen av hur de ska placeras, men Nyboda kommer ha 39st depåladdare och Gubbängen 24st, så räkna ifrån det.
Övriga nya flottan är dieseldrivna MAN, bland annat 90st 19C samt Sverigepremiär för Lion's Intercity LE.
Nobina SSV flotta: https://www.nobina.se/siteassets/dokument/uppstartsdokument/presentation-infomote---uppstart-hbs-final.pdf (Sida 18)
Intressant! Man kommer alltså inte behålla en enda vagn som finns nu utan ha enbart nytt förutom 24st "Norge-Solaris"? Och inga elbussar i Eriksberg?
Tycker det låter lite märkligt med 63 laddplatser för 115 bussar, även om nu alla inte står i depå och laddas samtidigt. Å andra sidan kanske det inte innebär mer rangerande än att flytta/tanka dagens vagnpark.
Citat från: homer skrivet 14 november 2024, 18:10:32 PMFrån början var det sagt Citywide ledbussar, är detta ändrat till boggibussar nu? isåfall kommer björknäs enbart få blåa ledbussar för 471 och inga röda ledbussar alls.
De verkar som att de vill ha stående resenärer på motorvägen ;)
Vad är tanken att placeras ute i Ramsmora för främst 433/434?
För Ramsmora är det MAN boggi av modellen Lion's Intercity LE (LIC med lågentrékonstruktion) som är tilltänkta för E36.
Vilken/Vart ligger depån Jernkroken,som det refereras till?/Ulf
Verkar vara Nobina Norge (Oslo?)vad jag sett.
Stämmer
Citat från: -B8RLE- skrivet 15 november 2024, 22:12:27 PMFör Ramsmora är det MAN boggi av modellen Lion's Intercity LE (LIC med lågentrékonstruktion) som är tilltänkta för E36.
Intressant att man hos MAN räknar med 63 sittande på dessa 14,4 meter och totalt 121 personer ombord, det låter trångt.
Nu kan man säkert konfigurera på andra sätt, men ändå...
https://www.man.eu/se/se/buss/linjebussar/man_lion_s_intercity_le/man-lion_s-intercity-le.html (https://www.man.eu/se/se/buss/linjebussar/man_lion_s_intercity_le/man-lion_s-intercity-le.html)
Citat från: Bese001 skrivet 16 november 2024, 19:43:23 PMVerkar vara Nobina Norge (Oslo?)vad jag sett.
Nobina har inte kvar depån på Jernkroken, dessa Solaris rullar på linje 74 från depån i Mortensrud.
Citat från: elliot skrivet 15 november 2024, 10:24:20 AMDe verkar som att de vill ha stående resenärer på motorvägen ;)
I dagens fordonsflotta har skillnaden i antal sittplatsen mellan led- och boggibuss bara handlat om någon enstaka plats. Däremot rymmer förstås ledbussen fler stående, men handlar det om linjer som i normalfallet inte ska planeras för stående, så är ju alltså boggi ett bättre val.
Dagens blå flotta i Björknäs består av 18 vagnar, så mest rimligen får vi se de 3st MAN boggi som ska dit (https://www.nobina.se/uppstart-nv/nacka-varmdo/fragor-och-svar/#avtalet) lackas blå för att komplettera de 15st MAN elled, då införandet av DD på 474 kommer likaväl "låsa" båda stomlinjer till respektive depå.
Kan lägga till, att de 25st kortvagnar för leverans till E36 är också Lion's Intercity LE, då orderboken för den modellen till E36/E37 innefattar 68 vagnar. (15st 13.1m E37 + 28st boggi E36 + 25st 12m E36).
Den jämförelsen ska man knappast göra om det inte är solklart att det i anbudet ingår 18 tursatta bussar på 471
Citat från: -B8RLE- skrivet 18 november 2024, 10:40:12 AMDagens blå flotta i Björknäs består av 18 vagnar, så mest rimligen får vi se de 3st MAN boggi som ska dit (https://www.nobina.se/uppstart-nv/nacka-varmdo/fragor-och-svar/#avtalet) lackas blå för att komplettera de 15st MAN elled, då införandet av DD på 474 kommer likaväl "låsa" båda stomlinjer till respektive depå.
Kan lägga till, att de 25st kortvagnar för leverans till E36 är också Lion's Intercity LE, då orderboken för den modellen till E36/E37 innefattar 68 vagnar. (15st 13.1m E37 + 28st boggi E36 + 25st 12m E36).
Här gissar vi friskt...
Skulle jag själv ge mig på en killgissning kommer de 15 MAN 19C räcka gott och väl för 471, det KAN också vara så att Charlottendal får köra alla turer på 471 eftersom det redan idag finns en drös med Blåa Gasled som Nobina kommer ta över som ej kommer köras på 474...
Undrar vad Nobina för den delen tänker behålla ur Keolis flotta i avvaktan på att MAN el ska levereras - som bekant är de leveranserna försenade av förklarliga skäl.
Nobina kan inte välja att behålla någonting förutom de 80 gasbussar som ingår i avtalen.
Keolis kan däremot sälja bussarna till Nobina om det inte finns andra planer för dom..
Volvo B9S och Scania Etanol ägs dock av SL så dessa kan Nobina säkert lägga beslag på...
Fast både B9:orna och de äldre 47-Scaniorna är ju sopslut och lever redan på lånad tid... lär vara direkt till skroten efter januari/februari 2025.
Jag håller helt med, chansen att B9s och etanolscania kommer finnas kvar hos nobina är noll
Såg en av de nya Solarisarna köras på flak vid Järva krog igår, i riktning norrut. Vagnen borde då ha transporterats till Kallhällsgaraget för uppställning där.
Där finns platser vart Nobina kan deponera dessa fram tills placering och start i Björknäs/Charlottendal.
Citat från: Nico skrivet 04 december 2024, 22:12:14 PMFast både B9:orna och de äldre 47-Scaniorna är ju sopslut och lever redan på lånad tid... lär vara direkt till skroten efter januari/februari 2025.
Sopslut vet jag inte riktigt? Dom flesta B9S går ju fortfarande riktigt bra och fungerar minst lika bra som nyare Scanior om inte bättre.
Men att dom lever på övertid är en annan sak...
//R
När Keolis tog över dessa var 2011 var de helt slut. Golven sviktade, golvmattorna var trasiga, ringen på snurrplattorna helt nedslitna etc. Minnet hos skribenter här verkar inte särskilt bra. Keolis fick börja med att totalrenovera varje trängselbuss. Bland annat byttes golven ut på alla bussar. Detta efter bara 6 år i
trafik. Mig veterligen har det aldrig skett tidigare.
Det har under åren, trots renoveringar och annat, varit en del anmärkningar på dem. Som förare lägger man dock kanske inte alltid märke till det (då de går hyggligt), men under skalet så är det trött.
B9-orna var ju inte Volvos (Säffles) stoltaste stund precis, finns ju en anledning att de inte bygger buss längre.
Precis, även B12MA och B12BLE som levererades 2002/2003 var ju riktiga måndagsexemplar hela bunten.
Citat från: Ola Å skrivet 12 januari 2025, 21:03:43 PMB9-orna var ju inte Volvos (Säffles) stoltaste stund precis, finns ju en anledning att de inte bygger buss längre.
Skulle vilja påstå motsatsen, bussarna är i år 20 år gamla, så kvaliten har väl egentligen varit alldeles förträfflig.
Väldigt långt från ämnet nu
Citat från: homer skrivet 13 januari 2025, 20:43:24 PMSkulle vilja påstå motsatsen, bussarna är i år 20 år gamla, så kvaliten har väl egentligen varit alldeles förträfflig.
Verkligen inte, bussarna var som sagt färdiga för skroten redan 2011.
Åkte du ens med dessa bussar mellan åren 2005-2011?
Men hur som helst så ska det bli roligt med Solaris igen i SL-trafiken.
Citat från: Ola Å skrivet 12 januari 2025, 21:03:43 PMB9-orna var ju inte Volvos (Säffles) stoltaste stund precis, finns ju en anledning att de inte bygger buss längre.
Fast anledningen är väl snarare att utländsk arbetskraft är billigare. På samma sätt som att Scania la ner i Katrineholm.
Nya b9s till Nobina siktade ?????
Varför har inte dessa nya Solaris trepunktsbälten?
Troligen för att det inte är krav på det i avtalet.
Det är samma för Transdevs Volvobussar, de har bara trepunktsbälten på utsatta platser.
Eriksberg har ju inga motorvägslinjer längre, så där borde det gå att köra rena stadsbussar teoretiskt och i Nacka/Värmdö gissar jag att det räcker med trepunktsbälten på utsatta platser om det inte finns på alla platser.