Buss-Snack

Övriga forum => Ordet är fritt => Ämnet startat av: Christer K skrivet 26 maj 2024, 23:31:48 PM

Titel: Förare kontrolleras lagligt
Skrivet av: Christer K skrivet 26 maj 2024, 23:31:48 PM
Hej, har fått kännedom att företag kan beställa utdrag från Transportstyrelsen om körkort. Stämmer detta?

En annan fråga företag frågar om intyg från Polisen vid anställning. Kan de sedan efter anställning begära ut uppgifter om ev. brott från Polis eller Tingsrätt?

// Christer K
Titel: SV: Förare kontrolleras lagligt
Skrivet av: Nico skrivet 27 maj 2024, 07:57:01 AM
Nu var det länge sedan jag var involverad i den här typen av frågor mera direkt och jag har inte koll på detaljerna, men så vitt jag vet så finns det ett slags prenumerationstjänst hos TS som innebär att en arbetsgivare kan ha koll på somligt. T.ex. om en anställd förare har ett giltigt körkort, om det är indraget p.g.a. något osv. För ev. regelrätta längre utdrag så är det däremot något som innehavaren måste göra själv.

Samma sak i det andra fallet, om det är utdrag ur polisens belastnings- resp. misstankeregister (vilka innehåller info ifall man är skäligen misstänkt eller dömts för brott) så gäller nedanstående som är från polisens hemsida. Här brukar det vara utdrag ur belastningsregistret som arbetsgivare numera kan begära ut. En arbetsgivare kan normalt sedan på olika vis få ett utdrag bekräftat, men alltså inte begära ut det på egen hand.Se punkt 3.


Det här gäller för arbetsgivare i förhållande till alla registerutdrag



Länk till polisen sida om detta. (https://polisen.se/tjanster-tillstand/belastningsregistret/)

Titel: SV: Förare kontrolleras lagligt
Skrivet av: Ersa skrivet 01 juni 2024, 13:39:38 PM
Vissa arbetsgivare har lite sämre rutiner på att hålla koll på sina anställdas behörigheter.

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/skane/har-stoppas-malmo-stads-anstallde-av-polis-visar-upp-falskt-korkort
Titel: SV: Förare kontrolleras lagligt
Skrivet av: Sundås skrivet 04 juni 2024, 13:49:56 PM
Sveriges Bussföretag, Svenska Taxiförbundet och Sveriges Åkeriföretag driver den gemensamma tjänsten BKY, Behörighetskontroll Yrkestrafik, som företagen kan ansluta sig till. Därigenom sker automatiskt kontroller dagligen av exempelvis körkort, YKB, ADR (farligt gods), taxiförarlegitimation och färdskrivarkort.

För att kunna använda BKY så måste företaget ha fått Transportstyrelsens medgivande om direktkontroll till Vägtrafikregistret. 

https://bky.se/ (https://bky.se/)