Så stod det på 670 mot Stockholm idag. Uppenbarligen nått knas med omloppen efter lovet. Men jag har sett minst 1 dubbeldäckare från Norrtälje skylta samma sak. Och under en längre tid, flera veckor. Är det nån destination som blir automatiskt när nått blir fel? Har det setts på andra ställen än norrort?
Om man tar samtliga destinationer i alfabetisk ordning, borde Överenhörna kyrka vara en av de sista. Om inte den sista, då finns det nog en tänkbar risk att den har blivit vald typ dest. -1 eller liknande.
Det stämmer, Överhörna kyrka är den sista destinationen i SL-trafiken.
Ännu märkligare är att reseplaneraren säger att man ska ta linje 670 mot "Tekniska högskolan via Arninge" (trots att den inte har börjat gå via Arninge ännu). Trodde att reseplaneraren och skyltsystemet fick informationen från samma källa.
På Danderydsturerna har det idag stått 670 Danderyds sjukhus via Arninge. I min buss stod det, utöver Överenhörna på utsidan 670 Tekniska högskolan via A på PC'n. Så det får nog info från samma. Däremot har inte Arninge funnits med i hållplatslistan i PC'n. Och nej, vi åker inte via Arninge än.
Vore ju en rätt ball tur att köra, 85 km och nästan 90 minuter körtid.
Jag som varit nästan överallt i Stockholms län måste erkänna att jag inte hade en aning om var Enhörna ligger.
Både reseplaneraren och BussPC får destinationsskyltning som entreprenören lagt in i Hastus. Om yttre skylt på bussen inte stämmer med displayen på BussPC så beror det däremot på att texterna i skyltarna inte är ihopparade med rätt skyltkod, vilket ligger på SL:s eller någon av deras IT-leverantörers ansvar.
Tråkigt att se det genom åren rätt stabila och regelbundet uppdaterade PC-systemets skyltning numera drabbas av både rena oavsiktliga fel, samt märkliga samarbetssvårigheter gällande uppdateringar/ändringar, nu mot slutet av sin tid. Jag var rätt skeptisk i början över planerna att operatörerna ska stå för hårdvaran och skyltningen, men alla fel och brister nu mot slutet får nog många skeptiker att tänka över sin inställning.
Dock positivt att man faktiskt jobbar på att ta fram uppdateringen om Arninge. Frågan är om man i och med denna uppdatering även (äntligen) lägger till automatiskt omskyltning till "Endast avstigande" på södergående 639 och 676, vilket stått på önskelistan sedan i somras.
Ola, du får inte köra ända dit. Det är ju bussbyte på vägen ;)
Skyltningen Endast avstigning vill jag inte se. Bara trist. Så är det i Kalmar.
/Bussmicke
www.bussmicke.se
Den skyltningen är rätt nödvändig för att slippa få påstigande, på ställen där påstigning inte ska ske. Du får helt enkelt bege dig hela vägen till Arninge station i framtiden, för att fota södergående linjer med linjenumret skyltat, Micke. 8)
670 lär fortsätta lasta på de flesta ställena, folket måste ju komma in till stan.
Enhörna(landet)är den stora halvön Nordväst om Södertälje innan Gripsholmsviken inemot Mariefred börjar./Ulf
https://www.marinetraffic.com/se/ais/home/centerx:17.459/centery:59.255/zoom:12 (https://www.marinetraffic.com/se/ais/home/centerx:17.459/centery:59.255/zoom:12)
Imorgon åker jag nog till Enhörna bara för att, lite nyfiken är jag allt. Misstänker att jag inte kommer se Buskörare bakom ratten på en 670 där.
Turismen i Enhörna ökar till nya toppnivåer efter SL:s skyltningar!
Citat från: Ola Å skrivet 11 november 2021, 18:52:43 PM
Imorgon åker jag nog till Enhörna bara för att, lite nyfiken är jag allt. Misstänker att jag inte kommer se Buskörare bakom ratten på en 670 där.
Trevligt med lite turism i Enhörna! Det finns inte direkt mycket att se, men Hembygdsföreningen hade åtminstone när jag var liten ett fint museum ute vid ändhållplatsen Överenhörna Kyrka, men tror nog det är stängt på fredagar i november ;) Annars blev pizzerian i Ekeby riktigt bra för nåt år sedan när de fick ny ägare, vet inte om det är samma fortfarande, men kan åtminstone inte bli sämre än pizzerian i Fjärdhundra... :D
Nu har några 670 fått skyltning Lill-Ahl (bussbyte) istället. Verkar vara samma trakter som Överenhörna kyrka?
Marknadsföringen av landsbygden fortsätter ;D
Säkerligen har det fått några att googla på var det ligger 😁
Frågan är om några avgångar mot Lill-Ahn och Överhörna har skyltats "Tekniska högskolan via Arninge" samtidigt.
Angående just 670:s (och även 680) skyltning så har de ändrats hit och dit på sistone kan jag tycka
Nu slutligen skyltar 670 bara "Tekniska Högskolan" även fast "Tekniska Högskolan via Arninge" även finns.
680 skyltar nu "Humlegården via Arninge"
Varför 670 skyltar Lill-ahl skulle jag gissa är för att dom försöker få in automatisk ändring vid Arninge stn till bara TKH eller så försöker dom lösa 670X skyltning för vad jag har sett så skyltar inte 670X just prefixet ännu?
Observera att Arrivas två andra matarlinjer som passerar Arninge station inte skyltar "Humlegården via Arninge" men att få dit prefixet C på den skyltningen är väl svårare antar jag.
Samt att 680 precis som 670 skyltar endast Vaxholm och inte "via Arninge" i andra riktningen eftersom det bara är resenärer mot Stockholm som behöver info om Arninge stn ;D
Norrgående 670 och 680 borde även dem skyltas "via Arninge", ja.
Samtidigt är det fortfarande omöjligt för ansvariga att ändra skyltningen på södergående 639 och 676 till något annat än "Stockholm". T.ex att få bussarna att automatiskt skylta "Tekniska högskolan via Arninge" söderut, samt växla till "Endast avstigande" automatiskt, vid rätt plats och tidpunkt. Nobina skyller på att det är SL som måste ändra, medan det inte varit några problem för ansvariga att justera 670:ans skyltning flera gånger efter Lucia.
Om jag inte är ute och cyklar nu (och isåfall får väl någon som är uppdaterad rätta) så är det omloppsfilerna från Hastus som ligger till grund för skyltningen.
Dessa exporteras till "SL:s" system och om alla parametrar är rätt så genereras rätt skyltning vid rätt tillfälle så snart alla fordonsdatorer via depåernas Wifi har blivit uppdaterade med uppgifterna.
Här finns det ett otal felkällor som kan ställa till det alltifrån att trafikplaneraren missat en siffra, att inläsningen av filen inte blivit korrekt (men ändå blivit rätt validerad) till andra problem.
670X skyltar 670X, det har de gjort sen Arninge öppnades vad jag kan minnas. Ordinarie 670 skyltar Tekniska högskolan via Arninge och skyltas om till Tekniska högskolan när Arninge passerats. Antar att kortturerna göra lika. Alla 670's varianter har varit rättskyltade fram till igår.
670X hade skyltning Stockholm från början, men man tog bort det sen.