Tog en kort filmsnutt på vår DAB (Veolia 2945) som körde de sista turer på linje 2 idag. Det finns väl en hel del bussnackare som tycker om dessa gulliga fordon?
http://www.youtube.com/watch?v=ls3jTmaaGCA (http://www.youtube.com/watch?v=ls3jTmaaGCA)
			
			
			
				Helt underbart, jag älskar det där "dammsugarljudet".
Det är sjukt diggabelt.
			
			
			
				Citat från: Bussmicke skrivet 20 december 2007, 22:10:20 PM
Helt underbart, jag älskar det där "dammsugarljudet".
Det är sjukt diggabelt.
Då har jag äran att bjuda på följande ljudklipp som spelades in i Trelleborg den 1/8-06, skynda er med att ladda ner då den försvinner efter en tid.
http://www2.speedyshare.com/data/447765720/8034663/60588514/Inspelning.wav (http://www2.speedyshare.com/data/447765720/8034663/60588514/Inspelning.wav)
			
 
			
			
				Åhh, det där ljudet är rena pornografin.
			
			
			
				Visste att du kommer gilla filmen, Bussmicke!
Hoppas att de ska rulla ett par år till, det känns tyvärr att de får sämre service som alla större fordon. Tygen på innetaket håller på att falla ner, stolarna gungar när man passerar plankorsningen på banan mot Teckomatorp, plus att det finns så lite plats för barnvagnar, det går inte att ta fler än två stycken ;) Men 2945 används mest som en extrabuss.
			
			
			
				Jag gillar det ljudet!!
			
			
			
				Underbart ljud... :D
/Rickardo