Buss-Snack

Allmänna bussforum => Busstrafik => Ämnet startat av: S Svensson skrivet 18 maj 2019, 00:37:47 AM

Titel: Sundsvall
Skrivet av: S Svensson skrivet 18 maj 2019, 00:37:47 AM
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vasternorrland/buss-kolliderade-med-trad

Läs gärna
Titel: SV: Sundsvalls spårvägs bussar
Skrivet av: BD skrivet 19 maj 2019, 10:52:18 AM
1950, då jag flyttade till Sundsvall, var spårvägstrafiken Ortviken - Skönsmon nedlagd. Tror det var 1949 nedläggningen skedde.
För busstrafiken på sträckan anskaffades korta ljusblåmålade Scania-Vabis-bussar med Hägglundskaross liknande Stockholmska spårvägsbussar men med sexcylindrig motor.
Deras utseende skilde sig radikalt från andra bussar i Sundsvall. Vill även minnas att de var högre än andra bussar. De var i början förmodligen bemannade med konduktör men i vart fall ca 1956 fanns ingen konduktör. Betalning skedde vid avstigandet framtill i bussen.

Från höstterminen 1952 och ett par år ytterligare kördes elever från den nybyggda Hagaskolan i Sköns köping till skolbespisningen i Malmtorgsskolan med "spårvägsbussar".
Förmodligen försvann "spårvägsbussarna" omkring 1960.