(http://www.samlingsportalen.se/cgipict-img?Table=050&IMGID=Jvm_KDAF07567&Imgnr=1)
(http://www.samlingsportalen.se/cgipict-img?Table=050&IMGID=Jvm_KDAF07566&Imgnr=1)
http://www.samlingsportalen.se/getitem-record?PID=SE_SJM_FG_Jvm_KDAF07567 (http://www.samlingsportalen.se/getitem-record?PID=SE_SJM_FG_Jvm_KDAF07567)
Den bussen har jag åkt till och från skolan med många gånger. Det är Stadsbussar i Borås 65 P840 Scania-Vabis B61x Hägglund från 1950. Den gick kvar i Borås hela sin levnadstid, det vill säga fram till högertrafiken i september 1967.
Misstänkte att det var Borås buss innan jag såg Staffans inlägg om jag åkt den samma vet jag dock inte .. möjligt om den rullat på linjen som förr vände uppe vid Rondo där vägen tog slut en gång i tiden.. Flyttade upp till Hulta 1959 när det var nybyggt på Västergårdsgatan..
Citat från: yngrot skrivet 04 maj 2016, 13:12:44 PM
Misstänkte att det var Borås buss innan jag såg Staffans inlägg om jag åkt den samma vet jag dock inte .. möjligt om den rullat på linjen som förr vände uppe vid Rondo där vägen tog slut en gång i tiden.. Flyttade upp till Hulta 1959 när det var nybyggt på Västergårdsgatan..
Vagn 65, liksom halvsystervagnen 70, gick normalt på linje 22 mellan Regementet och Myrås över Solhem. Kunde naturligtvis också dyka upp på andra linjer men denna typ av bussar var mycket ovanlig på de mer renodlade stadslinjerna annat än som förstärkning vid skolstart. Var det inte linje 4 som vände vid Rondo (Högagärdesgatan)?
Kan säkert varit linje 4 ... minnet säger mig att det gick Hägglund uppe vid Rondo har för mig invnr kring 90 serien..
Citat från: yngrot skrivet 10 maj 2016, 00:01:56 AM
Kan säkert varit linje 4 ... minnet säger mig att det gick Hägglund uppe vid Rondo har för mig invnr kring 90 serien..
Du menar nog PHD-bussarna 92-98 som vanligen gick på linje 2 mellan Sjöbo och Dammsvedjan, men det var väl så att linjen lades om till Trandared på 1960-talet. Således bör det då ha varit linje 2. (Mina kunskaper om busstrafiken i Borås på 1960-talet är rätt begränsade. Mitt bussintresse dog ut då för att sedan återkomma.)
PHD = Palins hopplockade delar. Efter Stadsbussars vd Gunnar Pallin, som var mycket aktiv i framtagningen av dessa bussar. De ansågs som Hägglund helbyggen men hade många Volvo-kompenenter. Ett slags tidig motsvarighet till SKV City alltså.
Och mitt minne från denna tid är rätt begränsat men minns jag åkte mycket buss iaf ;) lite senare var min favorit den enda Scania som fanns CR76 nr 165 .. tyvärr valde Borås bort dessa underbara bussar .
Första linjen till övre Hulta var linje 3 som i augusti 1960 startades på sträckan Långesten - Sjöbo - Trandared - Hulta. Den vände först vid Rondo och förlängdes efter en tid fram till korsningen med Sörmarksgatan. Någon gång därefter, jag tror det var 1964 (jag har inte möjlighet att kontrollera det just nu) bytte linje 3 och 4 gren efter Trandared och fyran kom i stället att trafikera övre Hulta.
Linje 3 trafikerades av "pallinbussarna" 96-98 samt en mittmotorbuss, vagn 99, Fyran hade mittmotorbussaarna 100 - 103.
Vagn 65 gick alldeles säkert någon gång på förstärkningslinjen mellan Södra torget och Trandared (Östergårdsplan). Denna förstärkningslinje trafikerades frekvent mellan trean och fyran under 60-talet.
På bilden nedan som är från 1963 (ungefär) ser vi Södra torget där vagn 97 på linje 3 mot Hulta väntar på att det ska bli ett hållplatsläge ledigt. Bakom vagn 79 på linje 14 står förmodligen en buss på förstärkningslinjen till Trandared. Ingen av bussarna är dock vagn 65 eller 70, utan alla tre äldre Hägglundare där är Pallin special.
Bilden längst ner visar vagn 102 på linje 4 år 1966.
(http://i1183.photobucket.com/albums/x478/hulben/Nr%201/B11_zpsxzel1hfx.jpg)
(http://i1183.photobucket.com/albums/x478/hulben/Nr%201/B14_zpsigfmwqh8.jpg)
Citat från: yngrot skrivet 10 maj 2016, 08:10:06 AM
Och mitt minne från denna tid är rätt begränsat men minns jag åkte mycket buss iaf ;) lite senare var min favorit den enda Scania som fanns CR76 nr 165 .. tyvärr valde Borås bort dessa underbara bussar .
Jag håller helt med dig om 165-an men det blev bara en CR76 till Borås och ett udda bussmärke ställer alltid till besvär. Bland annat var det svårt att få förare som kunde - eller ville - köra den. Därför såldes den 1974 till Malmö Lokaltrafik, som behövde en CR76 för att ersätta en krockskadad.
Vi vill veta mera om begreppet"Pallinbussar"?/Ulf
Citat från: Ulf Berlin skrivet 10 maj 2016, 16:44:11 PM
Vi vill veta mera om begreppet"Pallinbussar"?/Ulf
Läs gärna alla inlägg i tråden:
http://www.omnibuss.se/forum/index.php/topic,67955.msg476030.html#msg476030
Tack Bengt H dessa bussar minns jag nu när det kom bild på dem..