Idag skymtades vid Centralen, en ny Volvo ledhybrid, tillhörande GS, med nummer 828. Trodde inte att det gick att få ledbuss som hybrid...? Den var iaf mycket snygg, med blänkande, blå lack. Var dock ej i trafik. Ska den måhända gå på L17?
Med tankte på utökning på L17 lär de behövas eller?
7 st är levererade, 828-834. Finns på Svensk Busshistoria. Jag har hittills bara sett dem genom staketet på Kruthusgatans depå så jag har inte brytt mig om att fota.
Sundsvall har väl ett par hybridledbussar också?
//Jonas G
Hej
Vid mitt besök i Göteborg igår såg jag 828 på linje 17 och 833 "Ej i trafik" vid linje 17 hpl vid Centralen.
Hälsningar
Sven
Jag såg också en, på linje 17. Hann bara tänka: "Har jag verkligen sett en sådan förut?" Varefter jag bestämde mig för att det hade jag nog. Det visade sig alltså vara fel. :)
M.v.h.
Ola
dom har ju fått tätare trafik sen tabellskiftet på linje 17
Jäpp Euro6 Hybrider, kommer inte ihåg antal men det kan vara 9 st.
831 gick på L17 idag. Mycket fina bussar, och tysta dessutom :-) Någon som vet om hybriderna (både korta och långa) har ljudisolering under motorn?
Mumma.
Nåt att se fram emot
Åkte 832 häromdagen. Gick riktigt bra. Tyst, mjukt och fint.
Vilka inv nummer får dessa?
Citat från: Jonas Gustafsson skrivet 26 augusti 2015, 23:14:18 PM
7 st är levererade, 828-834. Finns på Svensk Busshistoria. Jag har hittills bara sett dem genom staketet på Kruthusgatans depå så jag har inte brytt mig om att fota.
Sundsvall har väl ett par hybridledbussar också?
//Jonas G
Stämmer, i Sundsvall rullar 11st hybridleder sedan slutet av förra året.
Nobina 7860-7870.
Citat från: joacimw skrivet 31 augusti 2015, 18:09:24 PM
Vilka inv nummer får dessa?
Läs hela tråden... ::) 828-834.
//Jonas G
På tal om GS och hybrider, någon som vet hur många fler 12m som skulle levereras för utökningen på L60?
Hybridleder har jag personligen bara sett en gång, och det var på 16X.
Var det 9 ledar så var det väl 6 12 metare. Är inte alls säker.
Jag fick 829, 830, 832-834. 831 missade jag men den var ändp inte i trafik igår då jag såg den.