Från och med idag kan man inte betala kontant ombord på Stadsbussarna i Östersund.
Den första kontantfria dagen gick väldigt bra. Själv hade jag två kunder som vill betala kontant. Den ena betalade till slut med VISA-kort. Den andra, en välklädd man i 20-års ålder, sa att svenska pengar är ett godkänt betalmedel och därför måste jag ta emot dem. När jag hänvisade honom till kontoret, tog han fram mobilen, började filma mig och sa högt: "Ni slutar med kontanter på måndag. Nu är det fredag och jag vill åka buss och betala en kontantbiljett". Jag vågade inte diskutera och lät honom åka gratis. För några år sedan blev en förare avskedad efter att h*n tillkallade polis när en vuxen man ville åka på en barnbiljett. I det här fallet, om han visar filmen till ledningen, kan jag inte bevisa att händelsen verkligen utspelade sin idag (måndag). Man tors inte ifrågasätta kunder numera.
Man kan se vilket datum och tid filmen är tagen (visserligen går det att ändra i efterhand).
Har man varken arbetsgivare eller huvudman med sig är det väl bara att låta bli att kräva betalt, men skriftligen meddela både fackombud och trafikledning med en händelserapport om att man gratis släppt på en hotfull resenär för att slippa råka illa ut själv.
Citat från: Ersa skrivet 25 augusti 2015, 09:39:27 AM
om att man gratis släppt på en hotfull resenär
Det här resenären var inte hotfull, så det är ännu värre. Och ledningen tror inte så mycket på oss tyvärr. Arbetsgivaren brukar uttala sig så här: "Jag har läst din händelserapport. Men kunden säger att ...". Så det är enklare att låtsas som om det regnar. Vi förare förlorar inget på fuskåkande, men det är lätt att bli av med jobbet om en kund blir missnöjd.
Om någon skulle rikta en kamera i mitt ansikte och börja kräva att reglerna inte gäller denne, då finns det inget annat ord än "hotfull" jag skulle använda i en händelse/avvikelserapport.
Rent teoretiskt skulle man ju själv lätt kunna filma "filmarna" med enkel och billig teknik (t.ex vindrutekameror modell Ryssland), men att sänka sig till deras nivå skulle knappast lösa några konflikter eller uppskattas av en arbetsgivare/huvudman som (det påstås) inte klarar av att stödja sin personal samt inte vågar se till att passagerarna följer taxereglerna.
Det kan bli en problem med turister - i Tyskland f.ex. betalar flest folk gärna kontant. Det finns ocksa en hög antal studerande och studenter som har ingen kreditkort... .
När jag körde åt Linjebuss i Borlänge en kort period, så fanns där en chef, som tidigare hade kört buss själv, som alltid höll med den som ringde och klagade, denne blev dock inte så långvarig som chef.
Ett annat problem är om man blir av sin plånbok som innehåller både busskort och bankkort. Det tar flera dagar innan man får ett nytt bankkort.
Östersund verkar ha blivit ett otrevligt ställe, det du berättar skulle jag aldrig acceptera som arbetsledare, arbetsledaren ska ju vara ett stöd till personalen, har man den inställningen att förarna alltid gör fel så bör man nog söka sig annat arbete om inte arbetsgivaren (ens chef) ser till att man får göra det.
Att huvudmannen kan ha en lite udda inställning ibland är en annan sak, den beskrivna kunden kan man med fog avvisa från bussen och den fackförening eller arbetsledare som kritiserar ett sådant agerande bör ha väldigt torrt på fötterna, har man den inställningen att förarna alltid ska misstros enbart för att man tror att det är god kundvård så är man helt fel ute.
Citat från: bussexperte skrivet 26 augusti 2015, 13:07:17 PM
Det kan bli en problem med turister - i Tyskland f.ex. betalar flest folk gärna kontant. Det finns ocksa en hög antal studerande och studenter som har ingen kreditkort... .
Turisterna verkar dock klara sig bra i Stockholm, där det inte någonstans i hela länets busstrafik (inkl landsbygden) förekommer någon försäljning ombord. Varken kontanter eller kontokort.
Så argumentet med svårigheter för turister i småstäder som Östersund fungerar ju inte helt fullt ut, i ren jämförelse. Även i Umeå tätort gick övergången bort från kontanterna omkring 2009, relativt smärtfritt.
Citat från: bussexperte skrivet 26 augusti 2015, 13:07:17 PM
Det kan bli en problem med turister - i Tyskland f.ex. betalar flest folk gärna kontant. Det finns ocksa en hög antal studerande och studenter som har ingen kreditkort... .
Kreditkort behövs inte. Kontokort duger bra och det har dom allra flesta. Även studenter. Dom turister jag hade på bussarna hade inga problem att betala med kort. Har aldrig kontanter själv. Jag är bara glad om det används så lite som möjligt.
Citat från: Lars-Håkan_E skrivet 26 augusti 2015, 18:24:53 PM
Östersund verkar ha blivit ett otrevligt ställe, det du berättar skulle jag aldrig acceptera som arbetsledare
Jag som förare vill inte heller acceptera detta, men det finns inte så mycket val. Jag trivs med mitt jobb, trots allt, och det finns inga flera bussbolag som kör stadstrafik i Östersund.
Allting har blivit sämre sedan huvudkontoret flyttades till Gävle 2010 och en ny platschef började här. Det är inget kul när chefen hatar bussförare och påminner hela tiden att vi inte är värda något. Det finns många med D-körkort och YKB som vill jobba hos oss, och hög personalomsättning är inget problem, enligt vissa chefer. Så det är nog bara att bita ihop och gilla läget.