Buss-Snack

Allmänna bussforum => Busstrafik => Ämnet startat av: Fredde skrivet 12 maj 2015, 17:29:25 PM

Titel: Att ta bussen har fått en ny innebörd
Skrivet av: Fredde skrivet 12 maj 2015, 17:29:25 PM
Tjuv körde själv bussen till Kalmar.

http://www.barometern.se/oland/tjuv-korde-sjalv-bussen-till-kalmar/ (http://www.barometern.se/oland/tjuv-korde-sjalv-bussen-till-kalmar/)
Titel: SV: Att ta bussen har fått en ny innebörd
Skrivet av: 1896 skrivet 21 maj 2015, 17:28:36 PM
På GDGs tid i Dalarna, ringde det en dag någon från Shell i Uppsala till GDG i Borlänge, och sa att det stod en GDG buss vid macken i Uppsala, när GDG kollade upp detta visade det sig att 1666 var borta från rampen bakom garaget utan att någon hade märkt detta. Exakt hur länge bussen varit borta minns jag inte, men det var tydligen en garage vakt som valde att säga upp sig på detta sätt.
Titel: SV: Att ta bussen har fått en ny innebörd
Skrivet av: Staffan Sävenfjord skrivet 21 maj 2015, 17:41:29 PM
Tråden får mig att tänka på den här gamla bus(s)ringningen från Hassan-gänget. Fredrik Lindströms röst känns väl igen.

https://www.youtube.com/watch?v=9Z6rAvRQQAQ

Titel: SV: Att ta bussen har fått en ny innebörd
Skrivet av: Harald Nordius skrivet 21 maj 2015, 17:49:49 PM
Västtrafik körde ett tag med reklamen "Ta bilen bara när du måste och bussen när du kan". När en buss blev stulen vid garaget i Majorna var kommentaren förstås "Han gjorde som Västtrafik säger, tog bussen när han kunde".