Danielssons Busstrafik har nyss inköpt en Scania OmniExpress lågentré som ska gå i Åre trafikområde.
Finns på bilder i helvitt leveransutförande utan regskyltar på företagets Facebooksida.
www.facebook.com/danielssonsbuss
Trevligt värre! Hoppas den visar sig vara bra så man kanske kan få se lite flera såna runt om i landet framöver. :)
Äsch, hoppades på Uppland! ;) Nåväl, förr eller senare har man kanske vägarna förbi i Åre också.
Citat från: Mikey skrivet 15 januari 2015, 11:19:40 AM
Trevligt värre! Hoppas den visar sig vara bra så man kanske kan få se lite flera såna runt om i landet framöver. :)
Instämmer helt!
Denna lär visst vara en av fyra, och alla lär få nya lacken med "svartfront", pga färgkraven i nya avtalet. Snart är Ragunda den enda kommunen i länet som har kvar zebraränderna.
Kul att Danielssons återgår till gamla traditioner man känner igen. För på 80- och 90-talet var ju Scania med olika finska karosser i absolut majoritet i företaget. :)
Det blev inget svart! :D
(https://fbcdn-photos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfp1/v/t1.0-0/s480x480/10978595_10206284274012150_3016517438502114660_n.jpg?efg=eyJpIjoidCJ9&oh=6a994db3d9eaef73b233ab4740eb81df&oe=556586DB&__gda__=1432150562_65e3efacee09a762ec69622db591c33a)
Bild från Danielssons Facebooksida
Har man ändrat lackeringen i Jämtland, eller är det lite upp till var och en hur de vill måla bussarna? Jag måste säga att de ser mycket finare ut utan den svarta fronten, även om lackeringen kan kännas lite väl vit och trist.
Detta var bättre än de vidriga svarta..
Det är absolut inte "upp till var och en". När de första svartfrontarna kom (2010?) var det stenhårda krav på att inget vitt fick lysa igenom eller skymta via springor i fronten.
Så det verkar ha skett förändringar i huvudmannens krav. Kanske efter klagomål från resenärerna som (rätt väntat) klagat på att bussarna varit svåra att se i bl.a mörker.
Helt klart en förändring till det bättre isf, men helvitt med lite röda inslag, för tankarna, precis som i Dalarna, till andra världskrigets röda kors bussar, och det är kanske inte så lyckat. ::)
Citat från: Kung Vasa skrivet 07 februari 2015, 20:24:35 PM
Helt klart en förändring till det bättre isf, men helvitt med lite röda inslag, för tankarna, precis som i Dalarna, till andra världskrigets röda kors bussar, och det är kanske inte så lyckat. ::)
Om så vore vad är det för fel på det. De vita bussarna är väl något vi har all anledning att vara stolta över. Och kan man inte se skillnad på ett stort rött kors på långsidorna och en röd rand så är det i varje fall inte bussens lackering det är fel på.
Lite blått längst ner så har vi Swebus gamla färgsättning... 8)
Det finns ingen som helst symbolik, historik eller logik bakom Länstrafikens senaste färgval när det gäller svart-vitt-rött och vitt-rött. Här misstänker man att det varit nån (dyr?) konsult som varit inlejd för att ta fram den mest opersonliga intetsägande färgschemat. Nej, gör om, gör rätt, gå tillbaka och titta på en gnutta historia och lokalkännedom för att hitta vad som helst som är bättre.
Mitt förslag kvarstår: Vita bussar i grunden, med med en tydlig blå och grön rand i mitten, avdelad av ett vitt fält. Vips har man fått fram Jämtlandsflaggan på ett enkelt sätt. Dvs en variant av JämtlandsBuss sista fäger, där den ensamma gröna randen i mitten fick sällskap av en blå, och med en tydlig flagga med Magnus Lagaböters sigill från 1274 (som innehåller Norges riksvapen) precis till vänster om framdörren:
http://www.bussmicke.se/Bildgalleri/Bussar/Sverige/S/Swebus/5300/slides/Swebus_5343_POR478_Ostersund_960524.html
http://www.bussmicke.se/Bildgalleri/Bussar/Sverige/S/Swebus/5300/slides/Swebus_5347_AHP305_Ostersund_960524.html
http://sv.wikipedia.org/wiki/Republiken_Jamtlands_flagga
Citat från: Ersa skrivet 07 februari 2015, 23:39:52 PM
Nej, gör om, gör rätt, gå tillbaka och titta på en gnutta historia och lokalkännedom för att hitta vad som helst som är bättre.
Mitt förslag kvarstår: Vita bussar i grunden, med med en tydlig blå och grön rand i mitten, avdelad av ett vitt fält. Vips har man fått fram Jämtlandsflaggan på ett enkelt sätt.
Du menar som stadsbussarna i Sundsvall såg ut för inte allt för länge sedan? ::)
(http://bussmicke.1g.fi/gallery/Bussar/Sverige/B/Busslink/8200/Busslink%208202%20XAG937%20Sundsvall%20050930.jpg/_smaller.jpg) (http://bussmicke.1g.fi/gallery/Bussar/Sverige/B/Busslink/8200/Busslink%208202%20XAG937%20Sundsvall%20050930.jpg)
Ja, det är ett färgschema som ursprungligen härstammar från JämtlandsBuss, via Bohmans Buss som ägdes av de bägge kommunala bolagen JämtlandsBuss och Sundsvalls Trafik. Färgerna hängde med i alla år efter att Busslink tog över företaget. Dock blev flaggans färger upp och nervänd.
Citat från: Staffan Sävenfjord skrivet 07 februari 2015, 22:01:19 PM
Om så vore vad är det för fel på det. De vita bussarna är väl något vi har all anledning att vara stolta över. Och kan man inte se skillnad på ett stort rött kors på långsidorna och en röd rand så är det i varje fall inte bussens lackering det är fel på.
Jag menar bara att man kan ha lite mer fantasi när man profilerar något som ska vara länstrafikens ansikte utåt under överskådlig framtid.
Citat från: Kung Vasa skrivet 08 februari 2015, 20:39:43 PM
Jag menar bara att man kan ha lite mer fantasi när man profilerar något som ska vara länstrafikens ansikte utåt under överskådlig framtid.
Knappast överskådlig framtid. Snarare avtalsperioden ut som mest.
Tiden som följde huvudmannafärgernas införande i Jämtland under tidigt 90-tal har ju kännetecknats av byte av färgscheman var eller varannan upphandling. Åtminstone sex olika (eller egentligen två versioner vardera, av tre olika färgscheman) har man hunnit med på 25 år, vilket är fler än många andra huvudmän hunnit.
Tvåfärgade med Z som avdelare, samt uppföljaren Zebraränderna.
Vita godsbussar med alla länsfärger som fyrkanter, samt uppföljaren där fyrkanterna blivit svarta-gråa-röda.
Vita bussar med röd rand samt svart front och bakdel, samt uppföljaren där front och bakdel blivit vita.
Och jag tror att kunderna inte bryr sig speciellt om valet av kulörer på olika länshuvudmäns kollektivtrafik. Bara skiten tar dom dit dom ska och gärna störningsfritt.
Speciellt då jag sett flera gånger att SL's kunder kutat på turistbuss som stått på "deras" hållplats å trott det vart deras buss. Då ska jag förklara att bussen vart väldigt olik SL's ordinarie kulör design.
Citat från: Matte skrivet 08 februari 2015, 23:44:10 PM
Och jag tror att kunderna inte bryr sig speciellt om valet av kulörer på olika länshuvudmäns kollektivtrafik.
Jag föredrar en buss som man kan se, och svart är inte optimalt. Inte heller helvitt, utan bussen bör ha en ljus färg, men som bryter mot omgivningen.
En Röd SL buss t.ex, den bör man kunna se i alla klimat och vädertyper. Eller UL gula färg osv.
Snö är vitt, så en buss kan bli kamouflerad i snö om det vill säg illa.
Sedan föredrar jag när stadsbussar har en färg och landsbygds-bussarna en annan.
Där är Uppsala och UL en förebild då man låter topptavlorna på hållplatserna har samma färg som bussen.
Hållplats med grön topptavla angörs av stadsbuss, och en med gul av landsbygdsbuss.
Sitter det 2 topptavlor så stannar både trafikslagen.
Fördelen med olika färger på olika typ av trafikslag är att om du är på väg mot busshållplatsen men är inte riktigt framme och en buss kör förbi, har den så att säga fel färg för din destination så kan du känna dig lugn.
Men har bussen den färg för det trafikslag du ska åka med, då kanske det är dags och skynda sig, eller vända och gå hem....
Sedan när det gäller Jämtland, jag har valt bort besök dit för fototur dom närmaste åren på grund av att jag inte gillar färgschemat.
Och eftersom jag vill fota på fler platser än vad tid och pengar räcker till så har jag valt bort Jämtland just nu.
Har andra planer istället.
Men kommer fler bussar och få detta färgschema, då kanske jag måste tänka om....
/Jona
Finns det bilder på interiören vore det trevligt att få se..
Citat från: yngrot skrivet 11 februari 2015, 20:31:50 PM
Finns det bilder på interiören vore det trevligt att få se..
https://www.facebook.com/danielssonsbuss/photos/pcb.579927755440670/579927728774006/?type=1&theater
Citat från: yngrot skrivet 11 februari 2015, 20:31:50 PM
Finns det bilder på interiören vore det trevligt att få se..
Som antytt ovan finns det fler bilder på företagets Facebooksida. De bilder jag visar upp då och då här i forumet är bara en litet urval, så man får ju själv hålla sig aktiv och "gilla" de sidor där man vill se allt. :)
Citat från: Ersa skrivet 12 februari 2015, 11:11:59 AM
Som antytt ovan finns det fler bilder på företagets Facebooksida. De bilder jag visar upp då och då här i forumet är bara en litet urval, så man får ju själv hålla sig aktiv och "gilla" de sidor där man vill se allt. :)
Jag får väl kika där igen men förra gången hitta iaf inte jag interiör men skam den som ger sig ;)