Sohlberg Buss i Borås har också etablerat verksamhet i Kalmar
http://www.mynewsdesk.com/se/sohlberg-buss-ab/news/nytt-kontor-och-vaerldens-barn-i-kalmar-93470
Konkurrensen lär väl bli hård med Bergkvarabuss, Flexbuss (Dackebuss och Stensöbuss) samt de öländska Silverstrands och Tomas. Men vi får väl se hur det går. Sohlberg har i alla fall lyckats rekrytera en bra platschef, Torbjörn Sundås. Han är mest bekant för Bussnacks läsare genom sin son.
Detta började i början av sommaren, men har stabiliserat sig nu. Det är två bussar i utgångsläget och de har hittills haft bra att göra.
Citat från: Sundås skrivet 24 september 2014, 10:58:23 AM
Detta började i början av sommaren, men har stabiliserat sig nu. Det är två bussar i utgångsläget och de har hittills haft bra att göra.
Det är först nu som pressmeddelandet skickas ut och därmed kan man väl anta att Sohlberg velat bygga upp verksamheten i lugn och ro först.