Ja jag har en fråga. Hur är det med Ledvagn på denna Linje? För några månader såg jag en B9S vid Hallboda Vägskäl. Det borde ju vara VÄLDIGT svårt när det gäller Björhövda Gård där för det är ju väldigt kurvigt där.
Det är bara 638 som jag vet av linjerna som utgår från Norrtälje busstation som inte går att köra med ledbuss, annars så förekommer det på alla andra linjerna
Är det inte t.o.m.lättare att ta sig fram med ledvagn på krokiga vägar, särskilt i jämförelse med en boggievagn, däremot kan de väl inte vända vid Håknäs på 638:an.
Citat från: Olle skrivet 24 maj 2014, 20:36:16 PM
Är det inte t.o.m.lättare att ta sig fram med ledvagn på krokiga vägar, särskilt i jämförelse med en boggievagn, däremot kan de väl inte vända vid Håknäs på 638:an.
Jovisst, finns ju bara Volvo led och dom har ju styrande bakaxel vilket gör den smidig och tar sig fram ungefär på samma sätt som en 12m kortbuss, Det går att vända i Håknäs med led om man har koll exakt på leden men det läggs inte ut led då man inte vill få ställd tur och bärgning om det är en förare som inte har erfarenhet av den typen av backning
Precis. Ledvagn är oftast inga bekymmer på de flesta linjer. I varje fall på de linjer där man inte behöver backvända.
Den jobbigaste och ibland på gränsen till sämst lämpade vagntypen för smålinjer utanför stomlinjerna är faktiskt den vanligaste, dvs 15 metersvagnar med stelopererad tredjeaxel.
Får man fråga vart i världen detta är? Stockholmsområdet?
Att döpa en tråd till det som du gjort och sen inte skriva utförligare förklaring lämnar lite övrigt att önska. :)
Rubriksättningen var inte så lyckad, men Johan nämner ju faktiskt Norrtälje i sitt första svar.
Så: Stockholm nej! Men Norrtälje ja. :)
Citat från: Ersa skrivet 25 maj 2014, 17:13:36 PM
Rubriksättningen var inte så lyckad, men Johan nämner ju faktiskt Norrtälje i sitt första svar.
Så: Stockholm nej! Men Norrtälje ja. :)
Ja, det läste jag med. :)
Det är mest en allmän tanke, hade bara ursprungsinlägget stått så hade jag varit ett stort frågetecken.