Buss-Snack

Allmänna bussforum => Bussnack => Ämnet startat av: igel skrivet 04 oktober 2013, 20:56:56 PM

Titel: VDL-backspeglar
Skrivet av: igel skrivet 04 oktober 2013, 20:56:56 PM
I veckans nummer av "mitt i södra roslagen"http://epaper.mitti.se/edoris?tem=epaper_misr# (http://epaper.mitti.se/edoris?tem=epaper_misr#) skrivs det om de farliga backspeglarna på VDL-bussarna. Här får man väl säga att hela ansvaret knappast kan läggas på Arriva, som i artikeln av naturliga skäl är den som får svara på frågor runt speglarna.
  Men hur tänker en tillverkare, ja alla har ett ansvar att speca noggrant hur man vill ha sina bussar, men det kan ju inte ge tillverkaren fria händer att nalla på säkerheten för att om möjligt uppnå någon annan vinst.

Nu är det väl så att det inte bara har varit vänsterspegeln där man hade önskat att det hade tänkts till lite mer av tillverkaren och beställaren.
Titel: SV: VDL-backspeglar
Skrivet av: buskörare skrivet 04 oktober 2013, 21:01:20 PM
Vänsterspegeln är hemsk, jag undrar om den som bestämde att den skulle sitta där ens har kört buss själv.
Nya läget är mycket bättre, där har dom lyckats!
Titel: SV: VDL-backspeglar
Skrivet av: yngrot skrivet 04 oktober 2013, 21:53:19 PM
Ja den placering var ju  verkligen inte bra alls.  Men har inte Arriva nån form av kontakt med förarkåren vid inköp för att slippa såna här galenskaper ??  Blir ju alltid dyrare rätta till i efterhand