Buss-Snack

Allmänna bussforum => Bussnack => Ämnet startat av: Staffan Sävenfjord skrivet 16 juli 2013, 19:28:35 PM

Titel: Nya tätortsbussar i Karlstad, del 1 (av 3)
Skrivet av: Staffan Sävenfjord skrivet 16 juli 2013, 19:28:35 PM
Att Karlstad fått nya tätortsbussar är väl känt vid det här laget. Jag var i Karlstad förra vekan och passade på att fotografera så många som jag hann med av dem som var ute i trafik. Trafiken körs numera av Förenade Buss i Värmland, som den 1 juli tog över efter Nobina. Swebus köpte Karlstads Lokaltrafik 1994 och har sedan kört tätortstrafiken, även om Orusttrafiken höll på att få den 2004. Tilldelningsbeslutet överklagades dock och Swebus fick fortsätta.

Karlstad är en av de kommuner som är huvudman för tätortstrafiken men de kör den alltså inte i egen regi. Huvudmannen Karlstadsbuss chef heter Sören Bergerland och han har lyckats mycket bra med sitt uppdrag och Karlstadsbuss har kraftigt ökat resandet och kundnöjdheten framför allt från 2007 då ett nytt linjenät togs i bruk.

Jag råkade möta Bergerland på stan - vi är gamla kollegor från vår tid på SJ. Han berättade att de nya bussarna gått mycket bra och det har heller inte varit några problem med biogasen. Han har alltid varit entusiastisk men nu var han det om möjligt ännu mer. Han var på väg att prova Karlstadsbuss nya satsning: en båtlinje mellan Karlstad och Kristinehamn. För Karlstadsbuss bedriver inte bara trafik med bussar utan också med båtar inom kommunen.

Två förmiddagar ägnades åt bussfotografering och det blev många vänliga leenden från chaufförerna och tillika vinkningar. Inte en enda knöt näven, tittade surt eller försökte dölja ansiktet. Karlstad är känt för sin solighet, både den på himlen och den bakom bussratten. Men "Sola i Kalsta" syftar inte på det vackra vädret (även om Karlstad har fler soltimmar än de flesta andra orter) utan Eva Maria Holtz. Hon var servitris i Karlstad. Så småningom blev hon gästgivare och hon blev känd för sitt soliga humör. Hotellet jag bodde på låg för övrigt alldeles i närheten av där hon hade sitt gästgiveri och kanske de trevliga flickorna i receptionen var ättlingar till henne.

Så till bussarna. Det skall finnas 48 MAN A36 (boggi) och 8 MAN A23 (ledbuss) om alla levererats. Av dessa var förstås inte alla ute i trafik så här på sommaren men jag lyckades i alla fall fotografera 34 av dem. Ledbussarna har egentligen inte satts i trafik ännu men någon enstaka går för att de vill prova dem. De kommer i full trafik först i mitten av augusti.

(http://savenfjord.se/resources/images/5.digitala/bussar/B%20%2816475%29.jpg)

(http://savenfjord.se/resources/images/5.digitala/bussar/B%20%2816476%29.jpg)

Den enda ledbussen som jag såg i trafik och som skall ha varit den enda som var ute den dagen.
(http://savenfjord.se/resources/images/5.digitala/bussar/B%20%2816477%29.jpg)

(http://savenfjord.se/resources/images/5.digitala/bussar/B%20%2816479%29.jpg)

(http://savenfjord.se/resources/images/5.digitala/bussar/B%20%2816481%29.jpg)

(http://savenfjord.se/resources/images/5.digitala/bussar/B%20%2816482%29.jpg)

(http://savenfjord.se/resources/images/5.digitala/bussar/B%20%2816483%29.jpg)

(http://savenfjord.se/resources/images/5.digitala/bussar/B%20%2816488%29.jpg)

(http://savenfjord.se/resources/images/5.digitala/bussar/B%20%2816490%29.jpg)

(http://savenfjord.se/resources/images/5.digitala/bussar/B%20%2816491%29.jpg)

(http://savenfjord.se/resources/images/5.digitala/bussar/B%20%2816493%29.jpg)

(http://savenfjord.se/resources/images/5.digitala/bussar/B%20%2816494%29.jpg)

Fortsättning följer...
Titel: SV: Nya tätortsbussar i Karlstad, del 1 (av 3)
Skrivet av: Sven W skrivet 16 juli 2013, 19:50:53 PM
Hej

Var ser man inventarienumret på dessa bussar? Jag ser inget på någon bild.

Tredje bilden verkar förresten ha fått lite fel bildtext.

Hälsningar
Sven
Titel: SV: Nya tätortsbussar i Karlstad, del 1 (av 3)
Skrivet av: Staffan Sävenfjord skrivet 16 juli 2013, 19:57:43 PM
Citat från: Sven W skrivet 16 juli 2013, 19:50:53 PM
Hej

Var ser man inventarienumret på dessa bussar? Jag ser inget på någon bild.

Tredje bilden verkar förresten ha fått lite fel bildtext.

Hälsningar
Sven

Inventarienumret finns längst bak ovanför fönstret på båda sidor. Syns rätt bra på fjärde bilden. Det finns också i bakrutan. Man saknar dock ett inventarienummer i fronten. På vissa av bilderna blir det ett blänk eller skyms bakpartiet och där har jag inte kunnat identifiera inventarienumret.

Bildtexten på tredje bilden har rättats.
Titel: SV: Nya tätortsbussar i Karlstad, del 1 (av 3)
Skrivet av: Bussmicke skrivet 16 juli 2013, 20:33:09 PM
Trevligt 100% dörrsida igen.  Kul

//Bussmicke
www.bussmicke.se

Titel: SV: Nya tätortsbussar i Karlstad, del 1 (av 3)
Skrivet av: Svoca skrivet 17 juli 2013, 16:32:21 PM
Citat från: Staffan Sävenfjord skrivet 16 juli 2013, 19:57:43 PM
Inventarienumret finns längst bak ovanför fönstret på båda sidor. Syns rätt bra på fjärde bilden. Det finns också i bakrutan. Man saknar dock ett inventarienummer i fronten. På vissa av bilderna blir det ett blänk eller skyms bakpartiet och där har jag inte kunnat identifiera inventarienumret.

Bildtexten på tredje bilden har rättats.
Fina bilder......tredje bildtexten ska väl vara UJJ 290. /BL :)
Titel: SV: Nya tätortsbussar i Karlstad, del 1 (av 3)
Skrivet av: Staffan Sävenfjord skrivet 17 juli 2013, 17:00:10 PM
Citat från: Svoca skrivet 17 juli 2013, 16:32:21 PM
Fina bilder......tredje bildtexten ska väl vara UJJ 290. /BL :)

Ja, så står det också sedan någon gång i går kväll. Tryck på F5 för att uppdatera sidan då förmodligen en tidigare felaktig version sparats i din cache. Hjälper inte det så tryck Ctrl + F5.
Titel: SV: Nya tätortsbussar i Karlstad, del 1 (av 3)
Skrivet av: New_options skrivet 17 juli 2013, 22:54:46 PM
Ser bedrövligt ut att blanda versala och gemena bokstäver på destinationsskylten (FäRGESTAD)
Titel: SV: Nya tätortsbussar i Karlstad, del 1 (av 3)
Skrivet av: Ulf Berlin skrivet 18 juli 2013, 16:05:49 PM
Äntligen har dom fått boggiebussar även i denna stad,för det kunde
vara otroligt trångt i "kort MANarna"tidigare :)/Ulf
Titel: SV: Nya tätortsbussar i Karlstad, del 1 (av 3)
Skrivet av: Clabbe skrivet 24 juli 2013, 16:51:33 PM
Det verkar som alla/de flesta förarbyten sker vid depån på Örsholmen,  för det är tät trafik periodvis med ej i trafik i skylten.