Buss-Snack

Allmänna bussforum => Bussnack => Ämnet startat av: Söderort FTW skrivet 26 juni 2013, 10:27:48 AM

Titel: Supporterbussar?
Skrivet av: Söderort FTW skrivet 26 juni 2013, 10:27:48 AM
Hur ser inställnigen ut bland bussbolagen angående dessa? Vet att Bajen Fans haft väldigt svår att hitta bussar till resan mot Östersund nu på lördag. Och det verkar som att vi bara får åka med mindre bolag där kvaliteten på bussarna är väldigt diskutabel. Det enda större bolag som vi regelbundet har åkt med är Interbus, varför har de en annan inställning? Kan det ha och göra med deras spelarbuss-upprag från Hammarby Fotboll? 
Titel: SV: Supporterbussar?
Skrivet av: Mats Karlsson skrivet 26 juni 2013, 15:47:22 PM
Att köra fotbollssupportrar är väl alltför stökigt. Det kan sluta med förstörd buss. Bäst att tacka nej till sådana uppdrag. Det är väl så resonemangen går.
Titel: SV: Supporterbussar?
Skrivet av: Frippe Fribas skrivet 28 juni 2013, 05:25:48 AM
Idag är det till och med svårt för polisen att i förväg rekvirera bussar från lokaltrafiken för att frakta supportrar.
Som Mats skriver är risken för omfattande skadegörelse alltför stor för att man skall våga ta risken.
Det pris åkaren får betala för att återställa bussen till brukbart skick efter en vandalisering går oftast inte att ta ut av kunden, dvs idrottsföreningens supportrar i detta fall.
Även lokaltrafiken är numera skeptiska till att frakta supportrar, för några år sedan var detta inget större problem, även här är det skadegörelsen som är problemet.
De flesta supportrar må vara skötsamma, men det räcker med att några få ställer till det för att alla skall få lida tyvärr.
Det är ju ganska talande att vissa supportertransporter kräver poliseskort för att överhuvudtaget kunna utföras...
//Fredrik
Titel: SV: Supporterbussar?
Skrivet av: moenia skrivet 01 juli 2013, 01:05:40 AM
Det går väl att kräva att klubben betalar för skadegörelsen?

Skickat från min GT-I9100 med Tapatalk 4 Beta

Titel: SV: Supporterbussar?
Skrivet av: Söderort FTW skrivet 01 juli 2013, 12:45:04 PM
Eventuell skadegörelse betalas ALLTID av den skyldige, det är Bajen Fans väldigt noga med.
Titel: SV: Supporterbussar?
Skrivet av: Mats Karlsson skrivet 01 juli 2013, 13:26:32 PM
Det är nog gott och väl att den skyldige betalar, men har man kört ett uppdrag vill man ju ha bussen intakt efter uppdraget. Skadegörelse handlar ju inte bara om pengar, utan om betydligt mer. En skadad buss kan inte sättas i trafik nästa dag, utan en annan buss måste snabbt raggas upp. Samtidigt är det psykiskt påfrestande och tungt för både den drabbade föraren och bussägare. Sådant stjäl enormt mycket energi och glädje.

Att sedan ha bussen stående på verkstad kostar pengar i och med att andra bussar måste hyras in under tiden. Att få ut alla dessa kostnader av den skyldige är säkerligen inte lätt, utan det kräver mycket arbete och tid att ordna detta ihop med försäkringsbolag, jurister m.m. 

Nej, att köra resenärer som med stor säkerhet kommer att åsamka skadegörelse är inget att stå efter. Bussägarna har tillräckligt med jobb att hålla verksamheten igång. Det finns inget utrymme kvar att ta hand om meningslös skadegörelse. Därför tackar många bussäagre nej till sådana här uppdrag.
Titel: SV: Supporterbussar?
Skrivet av: moenia skrivet 02 juli 2013, 02:15:34 AM
Okej. Tack för ditt insiktsfulla svar.