Buss-Snack

Allmänna bussforum => Busstrafik => Ämnet startat av: Fredde skrivet 19 juni 2013, 20:07:23 PM

Titel: Skärgårdsö startar egen busslinje för att visa upp sig
Skrivet av: Fredde skrivet 19 juni 2013, 20:07:23 PM
Lagom till midsommarhelgen startar Utö i Stockholms skärgård en egen busslinje, den första någonsin på ön. Syftet är att göra det enklare för öns många besökare att komma till vackra platser och välrenommerade restauranger.

http://www.bussmagasinet.se/2013/06/skargardso-startar-egen-busslinje-for-att-visa-upp-sig/ (http://www.bussmagasinet.se/2013/06/skargardso-startar-egen-busslinje-for-att-visa-upp-sig/)

http://www.mynewsdesk.com/se/pressroom/uto/pressrelease/view/nyoeppnad-busslinje-paa-utoe-tar-besoekare-till-underskoena-platser-877523 (http://www.mynewsdesk.com/se/pressroom/uto/pressrelease/view/nyoeppnad-busslinje-paa-utoe-tar-besoekare-till-underskoena-platser-877523)
Titel: SV: Skärgårdsö startar egen busslinje för att visa upp sig
Skrivet av: Jonas Strömblad skrivet 20 juni 2013, 22:12:58 PM
En riktigt bra idé.
Det är ganska långt från Ålö till Waxholmsbåtsbryggorna (Spränga och Gruvbryggan) på Utö.

En tur dit ut kan rekommenderas. Pendel till Nynäshamn, båt till Ålö där det finns en krog som serverar fina luncher, sedan promenad/buss till Utö och båten tillbaka till Stockholm.
/J
Titel: SV: Skärgårdsö startar egen busslinje för att visa upp sig
Skrivet av: Camilla skrivet 20 juni 2013, 23:31:50 PM
Man kan väl även ta båten från Årstahavsbad till Utö
Titel: SV: Skärgårdsö startar egen busslinje för att visa upp sig
Skrivet av: Ulf Berlin skrivet 20 juni 2013, 23:52:20 PM
Och så här ser tidtabellen(erna)ut.
Tror knappast att den kommer att överleva efter denna säsong... 8)/Ulf
http://www.uto.se/files/pdf-filer/Busstidtabell.pdf (http://www.uto.se/files/pdf-filer/Busstidtabell.pdf)
Titel: SV: Skärgårdsö startar egen busslinje för att visa upp sig
Skrivet av: Jonas Strömblad skrivet 22 juni 2013, 12:46:19 PM
Ja Camilla. Från Årsta havsbad är trafiken till Utö ganska tät.
Stockholm har bara en tur/dag till Utö. Det är en fin tur genom bl.a Baggenstäket
/J