Hej!
Jag testade och skickade iväg ett sånt där sms för att kolla upp Busslink 5762.
I smset står det att bussen tillhör Busslink i Sverige AB, Ösmo och sedan att den är Leasing i trafik ??? är det en hyr buss ???
/ Kricke
leasing är en sorts avbetalning med ett restvärde som de skall lösa bussen för
Leasing är i grunden en form av långtidshyra, där leasegivaren köper utrustningen och sedan överlåter hela nyttjanderätten till leasetagaren genom ett leasingavtal
Leasing är ett enkelt och förmånligt sätt att anskaffa en utrustning utan att binda kapital eller använda sina bankmässiga säkerheter, företaget låser därmed inte upp sitt kreditutrymme. Den leasade utrustningen utgör säkerheten för finansieringen och ofta krävs inte några kompletterande säkerheter. Leasingtiden, och därmed kostnaden för leasingen, anpassas bl a till utrustningens ekonomiska livslängd, vanligen är leasingtiden 3-5 år.
Det är inget ovanligt att vagnarna ligger på leasing, finns många exempel...
okej då ve jag, Tack :)
/ Kricke