Buss-Snack

Allmänna bussforum => Bussnack => Ämnet startat av: Peppen skrivet 24 juli 2012, 20:22:53 PM

Titel: Säkerhetsåtgärd?
Skrivet av: Peppen skrivet 24 juli 2012, 20:22:53 PM
Upptäckte idag att samtliga Nobinas MAN-boggibussar i Norrköping hade utrustats med neongula hylsor på samtliga hjulbultar på den medstyrande boggiaxeln.
Har detta något att göra med de problem som det stod om i tidningarna förra året, har för mig om att det var något om att bussarna kändes "slingriga" vid färd rakt fram?
Eller är det bara en säkerhetsåtgärd så man lättare ska se om hjulbultarna håller på att lossna, de är ju utformade som pilar som pekar mot varandra? Men varför isåfall bara på bakersta axeln?

(http://peppen.jalbum.net/Svenska%20Bussar/Nobina%20Sverige%20AB/66-serie/slides/Nobina_MAN-bakaxel_Norrkoping_120724.JPG)
Titel: SV: Säkerhetsåtgärd?
Skrivet av: Peppen skrivet 28 juli 2012, 21:33:47 PM
Ingen som vet något mer om detta...?
Titel: SV: Säkerhetsåtgärd?
Skrivet av: Blue skrivet 29 juli 2012, 00:15:10 AM
Hylsorna används för att man tydligt ska se om en eller flera hjulmuttrar håller på att lossna, då pekar ju inte pilarna mot varandra längre.
Varför det sitter sådana på bussarna vet jag däremot inte, det lär inte motverka slingrigheten iaf. om inte placeboeffekt räknas!