Buss-Snack

Övriga forum => Ordet är fritt => Ämnet startat av: Fredde skrivet 03 maj 2012, 20:04:11 PM

Titel: Norweigan planerar nu att knäcka SAS
Skrivet av: Fredde skrivet 03 maj 2012, 20:04:11 PM
Efter sommaren börjar lågprisbolaget Norwegian sälja enkelbiljetter mellan Sverige och New York respektive Bangkok för 1 000-1 500 kronor.
- Stockholm ska bli vår port mot Asien, avslöjar Norwegians vd Bjørn Kjos för Expressen.
Hans mål är att snabbt erbjuda nöjesresenärer fler direktlinjer till Kina, Vietnam, Sydafrika och Rio de Janeiro med lågprisbolagets nya värstingplan.

Samtidigt fortsätter det att gå dåligt för SAS.


http://www.expressen.se/res/norweigan-planerar-nu-att-knacka-sas/ (http://www.expressen.se/res/norweigan-planerar-nu-att-knacka-sas/)
Titel: SV: Norweigan storsatsar på långväga destinationer
Skrivet av: Staffan Sävenfjord skrivet 03 maj 2012, 20:47:18 PM
Det är bara en icke läskunnig rubriksättare som fått det till att Norwegians planer är att knäcka SAS. Hade han läst artikeln som han satte rubrik till hade han sett att Norwegian satsar utan att snegla på att slå ut andra flygbolag. För övrigt behöver SAS ingen hjälp med att knäckas. Det klarar de så bra själva.



Titel: SV: Norweigan planerar nu att knäcka SAS
Skrivet av: Cero skrivet 03 maj 2012, 21:41:42 PM
Det återstår väl att se hur bra Norweigan faktiskt är på långdistans och var priserna hamnar i slutänden. Min egen erfarenhet är att de ibland är billigare, ibland dyrare än alternativ som SAS, BA eller Lufthansa.

Dock är det tveklöst så att det finns ett marknadsfönster att fylla från Arlanda och österut. Tyvärr har inte SAS velat ta denna position eftersom man till stora delar är ett arbetsmarknadspolitiskt verktyg för den danska regeringen och inte agerar marknadsmässigt. Hade man gjort det skulle Arlanda och Gardemoen haft långlinjerna öster- respektive västerut, istället för Kastrup. På köpet hade man fått lägre kostnader. Nu fylls fönstret österut till stor del av Finnair.

Det ska bli intressant vad som händer med Kastrup när Norweigan får luft under vingarna på långlinjer från Arlanda samt Berlins nya storflygplats öppnar i juni. Lufthansa har ju aviserat en satsning därifrån och bägge dessa nav kan få intressanta konsekvenser för Kastrup och SAS.