(http://mrg1.de/images/2742.JPG)
En H34 med pappskylt i fönstret lämnar ändhållplatsen Tanto den 2 maj 1971 . Vad kan det stå på skylten?
Citat från: Mr G skrivet 07 februari 2012, 10:26:14 AM
En H34 med pappskylt i fönstret lämnar ändhållplatsen Tanto den 2 maj 1971 . Vad kan det stå på skylten?
****
Vart 55:an gick har jag glömt. Kanske upp mot Roslagstull? När bilden togs var jag stationerad vid Hornsberg.
Bilden är intressant på fler sätt, än själva bussen och pappskylten. Den visar tiden för dubbelspåret på järnvägen. Idag är det fyra spår på platsen. Den visar också utdragsspåret som gick mot en stoppbock, t.v. utanför bild. Där tändes en backsignal, när växeln bakom "släpan" var omlagd, så att man kunde backa upp till godsbangården vid Stockholm S. Det var tider det ;)
HJP
Vilken härlig bild. Åkte 55:an i princip dagligen 1971-73 därifrån till slussen för vidare transport med t-banan till Ropsten. Kul också att få se "vår" (Tantobornas) gamla korvkiosk som redan då troligtvis hade slagit igen p.g.a innehavarens "extraknäck", hon sålde betydligt starkare varor "under disk". Ungkarlshotellet längre upp på Tantogatan var nog stora kunder på helgerna/kvällarna. Undrar var fotografen stod? 55:an gick Tantogatan-Vanadislunden. Torbjörn
55:an gick enligt SL:s karta från 67, Tanto - Stadion. Men vilket år förlänges 55:an till Hjorthagen? Sen gick väl vissa turer till Allmänna BB.
/Peter
Just exakt. Ingen 55:a till Vanadislunden efter dagen H, utan istället till Stadion fr om den 3 september 1967. Senare förlängd till Gasverket och till sist ända upp till Hjorthagen. Att köra buss till Hjorthagen från stan var emot SL:s principer om att inte ha parallellgående busstrafik till tunnelbanan. Hjorthagen var väl helt utan busslinje ett tag, och trafikanter till Gasverket, Ryttarstadion m m hänvides till linje 60 som vände vid Ryttarstadion och sen körde bakvägen ned till Ropsten och anslutning till tunnelbanan. Det blev väldigt bakvänt och tidsödande för de som skulle till Ryttarstadion t ex med omfattande protester mot de nya linjesträckningaerna. Så SL svalde lite av förtreten och avkortade linje 60, samtidigt som 55:an förlängdes till Gasverket, men Hjorthagen lät man inte få bussen tillbaka förrän flera år senare.
Så jag undrar lite över pappskylten i fönstret i maj 1971. Kan det ha varit så att vissa turer fortfarande vände vid Stadion och kanske endast varannan vagn körde hela sträckan till Gasverket? Kan ju också ha varit att just den här turen skulle ur trafik, och endast körde till Slussen.
Bilden tagen från översta våningen (tror att det var 12 tr) i ett hus på Flintbacken.
Linje 55 förlängdes redan 1 februari 1971 till Hjorthagen. Eftersom fotot är taget 2 maj 1971, som var en söndag, bör det ha stått Hjorthagen - Tanto på sidoskylten.
Mvh
JImmy B
Citat från: Jimmy skrivet 07 februari 2012, 21:56:57 PM
Linje 55 förlängdes redan 1 februari 1971 till Hjorthagen...
Mvh
JImmy B
Länge var det ju även så att linjen under högtrafik M-F vände vid Gasverket och under lågtrafik fortsatte upp till Hjorthagen.
Under vilka år vände 55an vid Stadion och 62an fortsatte från Storängsbotten till Hjorthagen?/Ulf
Citat från: Ulf Berlin skrivet 08 februari 2012, 00:40:57 AM
Länge var det ju även så att linjen under högtrafik M-F vände vid Gasverket och under lågtrafik fortsatte upp till Hjorthagen.
Under vilka år vände 55an vid Stadion och 62an fortsatte från Storängsbotten till Hjorthagen?/Ulf
Hej!
Svaren kan sökas i denna linjehistorik för linje 55 av Jimmy B:
http://www.fatburen.org/jimmy/linjehistoriker/055webb.pdf
mvh K R
Citat från: K R skrivet 08 februari 2012, 01:00:31 AM
Hej!
Svaren kan sökas i denna linjehistorik för linje 55 av Jimmy B:
http://www.fatburen.org/jimmy/linjehistoriker/055webb.pdf
mvh K R
Tack för länken.
62an gick uppenbart till Hjorthagen 861108-881106./Ulf