Tog denna bild innan jag klev på bussen som min kör skulle åka med från lägergården i Lemböte till färjeläget på Eckerö. Bussen i fråga är Williams 9.
(http://i600.photobucket.com/albums/tt86/jajje_a94/SAM_2110.jpg)
//Jacob
Haha, vad festligt! :) En annan har också varit med kören till Lemböte. Jag har dock inga direkta minnen av platsen, det är åtminstone 10 år sedan jag var där sist... :P
Roligt! Vi åkte även dit 2008 med kören, så jag kom ihåg det mesta när jag var där nu :P
//Jacob
Jag kan berätta av det jag kommer ihåg: Jag sjöng i en barnkör i centrala Stockholm och vi åkte årligen till Mariehamn och framförde någon form av pjäs (Folk och rövare i Kamomillastad var en). En hemresa jag aldrig glömmer var då jag lyckades kamma in 100 finska mark på en enarmad bandit. :) Jag var dock inte så långt ifrån Stadsgården i Sthlm och funderade över vad jag hade för användning för dessa i Svedala... För mig är resten historia - mynten är borta och jag har inte åkt Viking Line mellan Sthlm och Mariehamn sedan dess! ;D (sorry för det blev OT... :-\)
Stilig buss för övrigt! :)
Trevligt att höra. Jo bussen måste jag säga är riktigt stilren. Någon som vet vad det är för kaross?
//Jacob
Lathi ???
Scania K114 Lahti Eagle. Från 2003 med 380 HK. Lite mer nördfakta :P