Pratade lite med en busschaufför idag, och vi kom in på temat ledbussar.
Enligt honom går det inte att köra ledbussar inom Borås, eftersom vägarna är för smala och för att det inte finns underlag (!) för det. Men resandet på linje 1 mellan Sjöbo och Brämhult är ju ganska högt (10 avgångar i varje riktning per timme). Har han rätt i det han säger? Skulle man kunna lösa problemet, när det gäller anpassade vägar?
Enligt honom, så har man pratat om förlängda boggiebussar, dvs 17-18 meter långa bussar istället för dagens 15 meters. Finns det någon sanning i det, är det troligt?
Vad händer om en ny operatör börjar köra stadsbuss i Borås, och om dessa vill använda ledvagnar?
Citat från: Dinchi86 skrivet 16 januari 2012, 23:15:21 PM
Pratade lite med en busschaufför idag, och vi kom in på temat ledbussar.
Enligt honom går det inte att köra ledbussar inom Borås, eftersom vägarna är för smala och för att det inte finns underlag (!) för det. Men resandet på linje 1 mellan Sjöbo och Brämhult är ju ganska högt (10 avgångar i varje riktning per timme). Har han rätt i det han säger? Skulle man kunna lösa problemet, när det gäller anpassade vägar?
Enligt honom, så har man pratat om förlängda boggiebussar, dvs 17-18 meter långa bussar istället för dagens 15 meters. Finns det någon sanning i det, är det troligt?
Vad händer om en ny operatör börjar köra stadsbuss i Borås, och om dessa vill använda ledvagnar?
Men en ledbuss är ju mycket smidigare att ta sig fram i svängar än en buss utan led och bredden på bussarna är ju samma, så förstår inte riktigt varför det inte skulle gå ???
(tror han har pratat för mkt i nattmössan men vem vet?)
Håller med dig, om dagens boggie bussar klarar av och köra inom Borås, så borde det inte vara något problem för ledbussar heller.
Dessutom har dessa högre kapacitet, och så är de som du säger, smidigare och köra.
En vän till mig på Veolia provkörde en ledbuss i Jönköping och han sa att det var stor skillnad på boggie och led.
Det har funnits ledbussar på prov i Borås. SJ buss hadde en på lån ... kommer inte inte i håg årtal nu.. men Staffan S kommer säkert i håg ;D ;)
Ja, Ledbussen slår väl alla i framkomlighet då den har kortare mellan hjulen och går så smidigare de är väl som att jämföra med en Volvo V70 & Nissan Micra i smidighet :)
---
I am here: http://maps.google.com/maps?ll=59.764907,18.688341
Citat från: Jan Sjöberg skrivet 17 januari 2012, 00:16:46 AM
Det har funnits ledbussar på prov i Borås. SJ buss hadde en på lån ... kommer inte inte i håg årtal nu.. men Staffan S kommer säkert i håg ;D ;)
Det stämmer bra - man hade SJ 2266 inlånad på prov. Bör ha varit i mitten av 80-talet, jag har bilder men ingen inscannad.
Problemet med ledbussar är ju sällan framkomligheten på själva vägarna - SL har ju under många år kört ledbussar på små landsvägar där man inte ens kan möta andra större fordon utan att få backa...däremot kan det kräva anpassning av hållplatserna. Sedan kan det finnas en politisk inställning att man inte vill ha så långa bussar i stadsmiljö - då de kan uppfattas negativt av boende etc. Men det senare är ju mer ett emotionellt argument än ett reellt.
Däremot är ju frågan om det behövs av kapacitetsskäl. Eftersom boggibussar tar nästan lika många passagerare som en ledbuss, är ju egentligen den enda förtjänsten med den senare varianten om man planerar för riktigt många stående i bussen, i annat fall är det ju bara dyrare än boggibussar. Företagsekonomiskt är det ju ingen vinst i regel med ledbussar - om man då inte vill ha många stående. I stadsmiljö kan det dock ibland vara så att man vill undvika att ha 15-metersboggi. Då kan ju ledbussar vara ett alternativ.
Nåväl, planerar man trafiken för att i regel ha 10-15 stående (ca 65-70 totalt per buss) är det bättre med boggi. Vill man dock planera för fler stående (70-90) (mer är svårt att planera för utan att få lämna passagerare), så är ju ledbussar ett alternativ.
En fördel med ledbuss kan ju också vara om man vill ha mer utrymme för barnvagnar etc. Man kan alltså ha lite fler dörrar och barnvagnsplatser jämfört med kapaciteten för boggibussar (för samma platsantal).
Citat från: Bernt Talbrant skrivet 17 januari 2012, 01:18:06 AM
Det stämmer bra - man hade SJ 2266 inlånad på prov. Bör ha varit i mitten av 80-talet, jag har bilder men ingen inscannad.
Det kanske bör påpekas att bussen inte användes i ren tätortstrafik och inte var anpassad för sådan. Mestadels gick den på linjen Borås-Fristad vilket innebar gemensam sträckning med dagens linje 1 Södra torget-Sjöbo torg. Däremot provades den vad jag minns aldrig på något som motsvarar den andra grenen av linje 1: Södra torget-Sjukhuset-Hässleholmen.
Det som borde provas är en ledbuss anpassad för tätortstrafik. Ett problem är dock Södra torget, där det kan vara svårt att få plats med en så lång buss. Frågan om central busshållplats i Borås måste alltså lösas först och det skall vara klart 2014.
Citat från: Dinchi86 skrivet 16 januari 2012, 23:15:21 PMEnligt honom, så har man pratat om förlängda boggiebussar, dvs 17-18 meter långa bussar istället för dagens 15 meters. Finns det någon sanning i det, är det troligt?
Max längd på boggibussar var när jag tog mitt busskörkort för 4 år sen 15 meter och det är det säkert fortfarande. Majoriteten av dagens ledbussar är 18 meter. Inte mycket sanning där alltså ;D
Citat från: Mrbuss skrivet 17 januari 2012, 09:55:24 AM
Max längd på boggibussar var när jag tog mitt busskörkort för 4 år sen 15 meter och det är det säkert fortfarande. Majoriteten av dagens ledbussar är 18 meter. Inte mycket sanning där alltså ;D
Japp maxlängden enligt gällande bestämmelser är 15 meter för boggibussar och 18,25 meter för ledbussar vill jag minnas.
24 meters-bussarna i göteborg har väl någon form av dispens, likväl 32 meters-timmerbilarna i norrland..
Och en 18 meter lång boggibuss lär nog inte vara smidig på något vis i tvära svängar.. Även om alla axlar skulle vara medstyrande ;D
I mindre städer än Borås har man ledbussar inom tätorten, och det har vad jag har märkt, inte varit några problem.
Sedan är Borås kanske ett undantag, folket här i stan gnäller väldigt mycket, och vissa människor är rädda för något nytt och för att Borås skall ta steget från småstad till storstad.
Ledbussar brukar ju förknippas med större städer.
Det enda som kan hindra dessa bussar i Borås i framtiden, är politikerna och deras personliga känslor. Underlag finns, bussarna mellan Hässleholmen och Sjöbo brukar ofta vara fullpackade (händer även att man som resenär inte ens får åka med linje 1).
Citat från: Omnilasse skrivet 17 januari 2012, 06:42:02 AM
Sedan kan det finnas en politisk inställning att man inte vill ha så långa bussar i stadsmiljö - då de kan uppfattas negativt av boende etc.
Det har gjort provkörning med ledbuss även i modern tid men problemet är som sagt dels Södra torget runda det med ledbuss är inte bra och hpl räcker ju inte som det ser ut .. Det blir för dyrt med ledbuss oxå jämfört med boggie även om ledbuss är smidiga att köra så kostar de mer i drift och titta på en B9 S de är vääldigt få extra resenärer du får med i en sån buss och med tanke på hur Borås er ut så skulle då inte jag vilja ha en en B9 S där snacka om mängrde med intsällda turer sen .
Ledbussar, och i synnerhet Volvo B9S, ger idag nästan inte några fler sittplatser än en 15-meters boggibuss. Däremot har de sämre vinteregenskaper och drar rejält med mer bränsle. Men är det värt en höjning av kommunskatten och biljettintäkterna bara för att få köra ledvagn i onödan, så visst. Kör på det... ::)
I Östersund kördes tätortslinjen 1 samt förortslinjerna 10 & 11 (idag 110) samt 111 och 115 med normalgolvsledvagnar (Scania CN113, Volvo B10M) fram till 31 december 2000. Därefter försvann alla ledvagnar från Jämtland. Alla tätortsbussar blev 12-meters OmniLinkar och förortsbussarna ersattes av 15-meters Vegor. Och det finns inga som helst planer på att återinföra ledvagnar, vilket är tur. Volvo B9S vore verkligen ingen hit i uppförsbackarnas Östersund vintertid.
Hur trånga är Borås gator egentligen om man nu inte kan köra ledvagnar?
Finns en hel del riktigt trånga gator och korsningar här i Jönköping (Tänker mest på linje 16 och 130), men trots detta alltid körs med ledvagn resp. boggi.
Citat från: Bingoberra skrivet 17 januari 2012, 19:41:06 PM
Hur trånga är Borås gator egentligen om man nu inte kan köra ledvagnar?
Finns en hel del riktigt trånga gator och korsningar här i Jönköping (Tänker mest på linje 16 och 130), men trots detta alltid körs med ledvagn resp. boggi.
Det är väl snarare backarna i Borås som eventuellt gör det mindre lämpligt med ledbuss än bredden på gatorna. Samt som sagt att det är trångt vid Södra torget, men det gäller då mer i längdledd. Med fotgängare som går över körbanan på torget utan att se sig för är det också lite problem med ledbussar, där föraren får lite sämre sikt på vad som händer i bussens bakparti.
Det har ju gått att köra boggibussar utan medstyrande bakaxel på gatorna i Borås så varför skulle det inte gå att köra ledbuss?
Hur är det med bärighetskrav? Har för mig att ledbussar har högre axeltryck än vanliga bussar?
Citat från: Staffan Sävenfjord skrivet 17 januari 2012, 08:31:24 AMFrågan om central busshållplats i Borås måste alltså lösas först och det skall vara klart 2014.
Central busshållplats. Hmm, ska Södra torget byggas om eller försvinna i dess nuv. form tro?
Citat från: Bussmicke skrivet 19 januari 2012, 00:49:37 AM
Central busshållplats. Hmm, ska Södra torget byggas om eller försvinna i dess nuv. form tro?
Södra torget skall enligt nu gällande förslag tas bort som central busshållplats. Tre förslag finns som alternativ: Allégatan, Lilla Brogatan och Resecentrum. Inget av dem är riktigt bra.
Tråkigt att ett klassiskt och Bra fotoställe försvinner. Förändringar brukar ofta innebära försämringar i fotosynpunkt...
Citat från: Bussmicke skrivet 19 januari 2012, 09:45:46 AM
Tråkigt att ett klassiskt och Bra fotoställe försvinner. Förändringar brukar ofta innebära försämringar i fotosynpunkt...
Förvisso men nu är det ju ändå passagerarnas säkerhet som måste ställas i främsta rummet. Södra torget i dag känns inte som en säker plats. Man behöver inte vara där länge förrän man ser något tillbud. Även olyckor har inträffat.
Södra torget är en mardröm .. men hur mycket bättre blir det på andra ställen ?? Felet är att folk bara går ut rakt framför bussen och de lär de göra var än bussar stannar .. Resecedntrum kan inte svälja så många fler bussar än där redan är..
Citat från: yngrot skrivet 20 januari 2012, 01:46:22 AM
Södra torget är en mardröm .. men hur mycket bättre blir det på andra ställen ?? Felet är att folk bara går ut rakt framför bussen och de lär de göra var än bussar stannar .. Resecedntrum kan inte svälja så många fler bussar än där redan är..
Resecentrum kräver förstås en rejäl ombyggnad för att fungera. Bland annat kanske man måste spränga delar av Krokshallsberget. Men redan nu är det bättre plats vid Resecentrums båda plan än vid Lilla Brogatan och Allégatan.
Funderar ändå om det skulle funka vid Resecentrum.. spränga vet jag det vartal om förut.. ja vi får väl se men att stänga av Allegatan tror jag inte de vågar ..