Jag är journalist och håller på att skriva ett antal artiklar om bussar och bussbranschen. Just nu är jag på jakt efter riktigt gamla nummer av Svensk Omnibustidning, alltså från 1929 och framåt. Jag har sökt på Stockholms stadsbibliotek, men där finns bara årgångar från 1971 och framåt. Har du gamla tidningar som jag får titta i?
En konkret fråga: I nr 9-10 1943 skrivs det om en rikstävling. Svenska Omnibusägareförbundet hade tillsammans med Stockholms-Tidningen utlyst en tävling om "stilfulla, praktiska förslag till hållplatsskyltar, regnskydd och vänthallar". Hela 94 bidrag kom in, men jag undrar om någon vet vem eller vilka som vann? Och hur de vinnande bidragen såg ut? Rimligen borde vinnarna ha korats i ett nummer från 1944.
Hälsningar
Eva Häggmark
eva.haggmark@comhem.se
Lunds unviversitet har jag för mig har ända från 1929
Dessa finns inbundna, borde finnas på åtminstone KB eftersom alla måste skicka in pliktexemplar som sparas för evigt.
Spårvägsmuseum i Stockholm kan ha också, i sitt arkiv.
Citat från: Björn Forslund skrivet 28 november 2011, 14:50:27 PM
Dessa finns inbundna, borde finnas på åtminstone KB eftersom alla måste skicka in pliktexemplar som sparas för evigt.
Spårvägsmuseum i Stockholm kan ha också, i sitt arkiv.
KB ??????
Hva er KB ??
"Beklager, jeg er Norsk"!!!
::) ::) ::) ::)
KB = Kungliga Biblioteket i Stockholm!
Citat från: Brimen skrivet 28 november 2011, 15:38:53 PM
KB ??????
Hva er KB ??
"Beklager, jeg er Norsk"!!!
::) ::) ::) ::)
Och det vet inte jag heller och jag är svensk
Citat från: Mats Karlsson skrivet 28 november 2011, 15:42:20 PM
KB = Kungliga Biblioteket i Stockholm!
Då kan det ju vara bra om man skrev det oxå.
För oss som tillhör innefolket är KB dessutom denna inrättning:
http://www.konstnarsbaren.se/historik.htm
:D
Hej! Och dessutom bara ett stenkast från Kungl. Biblioteket! KB skulle också kunna stå för Klassiska Bussar! Hälsn. BengaB40
Hej igen! Vid närmare eftertanke minns jag nu att jag för några decennier sedan satt och bläddrade i Svensk Omnibustidning från 40-talet på Kungl. Biblioteket. Då fick man beställa vilka årgångar man ville gå igenom en dag i förväg, sedan låg dessa framme vid nästa dags besök. Hoppas servicen är densamma idag! Hälsn. BengaB40
Här kan man se att årgång 1929 finns men att den är tillgänglig först om sex veckor.
http://www.kb.se/soka/regina/?func=find-b&request=Svensk+Omnibustidning&find_code=WRD
Hej återigen! Tekniska Museets bibliotek kanske skulle kunna vara en snabbare kandidat? Hälsn. BengaB40
Citat från: BengaB40 skrivet 28 november 2011, 18:32:25 PM
Hej återigen! Tekniska Museets bibliotek kanske skulle kunna vara en snabbare kandidat? Hälsn. BengaB40
Detta enorma intresse för Svensk Omnibustidning från 1929 förefaller lite underligt. Kan det vara Eva som redan paxat för dem - eller ställt sig i kön?
Vore kul om Eva ville meddela oss när artikeln är klar och var vi kan hitta den. Jag antar att hon inte vill avslöja något redan nu.
Hej! Finns det något mer fascinerande än att jaga uppgifter på något man verkligen är intresserad av? Själv gick jag till KB en gång i tiden för att äntligen ta reda på detaljer om Volvos bussmodell B40, därför plöjde jag igenom Volvos tidskrift RATTEN och Svensk Omnibustidning från slutet av 30-talet och första hälften av 40-talet. Hittade en hel del intressant där, men det lustiga var att på hemväg från ett av mina biblioteksbesök slank jag in på Hedengrens Bokhandel, fann ett nytryck av SJ:s årsskrift från 1947 och där fick jag verkligen ett napp: en bild föreställande min favoritbuss Volvo B40 (SJ invnr. 669, regnr. T698) stående på busstationen i Örebro, helt fantastiskt! Den bussen nötte jag sätena på som passagerare många år under min skoltid på 50-talet! Förlåt om jag spårade ur en aning! Har också hämtat intressant material under åren från Tekniska Museet genom den tillmötesgående intendenten Gert Ekström där! Så nog finns det guldgruvor för den som söker! Hälsn. BengaB40
Citat från: Staffan Sävenfjord skrivet 28 november 2011, 15:48:24 PM
För oss som tillhör innefolket är KB dessutom denna inrättning:
http://www.konstnarsbaren.se/historik.htm
:D
KB källaren i Stockholm har jag varit på.
På Carolina i Uppsala lär alla gamla årgångar finnas.
Mvh Jan G
KB:s och alla universitetsbiblioteks kataloger (och några till) söker man med fördel i med hjälp av Libris: http://libris.kb.se/
M.v.h.
Ola
Jag har besökt KB och hittat det jag sökte. Tack för hjälpen allihop.
Hälsningar
Eva