Tjena! Vet inte om detta är rätt ställe att posta (är ny här).
Men jag undrar om det är någon här ifrån som kör buss i Täby? Särskilt runt Täby-C (typ 612,614,615,616,617,619) och även 690, 691 osv?
Vore kul om jag kunde ställa lite frågor eftersom jag bor i Täby och åker en del buss :)
Hej Mikael!
Jag kör lite då och då i Täby som behovsanställd. Något speciellt du undrar över? Finns fler än mig här på forumet som antingen jobbar eller har jobbat i Täby. Så oavsett vad du undrar över kommer du till minst 99% säkerhet få ett svar. :)
Okej, här kommer några frågor jag har nu :)
1. Vilken tur är favoriten? (av de som står ovan, med TC som utgånspunkt)
2. Vilken buss är favoriten? Nu är jag inte jättehemma med olika busstyper, men i TC-trakten finns två olika ledbusstyper, två kortvagnstyper och en boggibuss(?). Personligen är nog B9S favoriten. Den verkar vara den buss som kör mest också.
3. Ibland åker jag 617 och går av på Viggbyholms gård. Men flera gånger har bussen glömt/skitit i att stanna där. Trots att jag tryckt i god tid. Då har jag behövt ropa till föraren att jag ska av. Då har jag blivit avsläppt i en snödriva 20 meter bort. Men då undrar jag, hur missar man att stanna? Jag har funderat på om det är för att man inte fattat att det är en hållplats där, men nu har dom byggt om den så att det finns vita markeringsstenar. Sen har det alltid funnits busskur och skylt så det är svårt att missa. O vad jag vet så tänds både en lampa hos föraren och det plingar till när någon trycker på stopp. Hur ser det ut när ni närmar er en hållplats? Kollar ni inte om lampan är tänd eller så, så att ni har koll? För jag kör lite bussimulatorer, och då kollar jag innan varje hållplats om någon tryckt utifall jag missat plinget. Hehe blev en långt fråga..
4. På linje 619, har ni en fast tid i Näsbypark då? Att om ni är tidiga så måste ni invänta avgångstid där? Eller kan ni bara köra när alla gått på?
Fler frågor kommer antagligen senare :)
1. Täbylinjerna är väldigt lika allihopa. Det skulle väl möjligen vara linje 615 och de turer som fortsätter förbi Arninge till Ullna... Täby har så mycket andra linjer som är roligare att köra än de i Täby Centrum
2. I Täby centrum skall det vara lågentré, och då finns det inte så mycket kul att välja på tyvärr. Men måste man välja något så är det en boggibuss jag väljer när jag kan. Arbetsmiljön i en B9S är under all kritik. Efter en arbetsdag i en sådan dånar det i hela huvudet långt efter att man lämnat bussen.
3. Trafiksituationen precis innan man svänger höger in på Djursholmsvägen från Drakskeppsvägen är lite rörig. Det är ganska smalt, med räcken vid ett övergångsställe där många bilister tycker det är läskigt att möta en buss. Om någon plingar precis när man har koncentrationen på trafiken runt omkring är det lätt hänt att man missar att någon plingat trots att lampan lyser. Man har ju trots allt blicken i första hand riktad på vägen... Det är dock ingen som "skiter" i att stanna, utan det är misstag som lätt händer. Även bussförare är människor :)
4. Ja, linje 619 har tidspassning i Näsby Park
/J (som precis som Rojje är behovsanställd i Täby)
Tack för svar!
Ang B9S, förstår jag att den är jobbig som förare. Men finns det inte några där man försökt isolera motorn lite? (Har sett påmonterade grejer runt motorn) Hur som är bussen väldigt bekväm som passagerare. Även Scanias ledbuss som rullar i Täby med låggolv är trevlig. Särskilt kvällstid med läslamporna tända.
Ang. Viggbyholms gård så brukar jag trycka en "bra bit" innan övergånsstället med ljusen. Nu har jag försökt att trycka i samband med hållplatsutropet så att föraren verkligen ska kunna koppla att jag vill av. Men nu förstår jag iaf lite bättre vad det kan bero på.
Boggibussen som rullar i Täby (har ingen koll på modell) tycker jag inte alls om. Den känns väldigt trång och den är mer anpassad för längre turer (typ till Norrtälje). Sen är stolarna ofta trasiga. Men det är bara min åsikt :)
Allt har sina för- och nackdelar och det är nog svårt att ge generella svar på något. Själv har jag tillbringat många timmar på t.ex. B9S-vagnar då jag ofta haft sådana på mina tidigare fasta tjänster. Visst finns det vissa vagnindivider där motorns ljudisolering inte varit så bra, men själv har jag aldrig störts av det. Tvärtom så är jag som förare väldigt förtjust i de vagnarna till skillnad då från t.ex. pusher-leder som visserligen är tystare, men i gengäld (i mitt tycke) är något bökigare att ratta under vissa förhållanden.
Likaså vad gäller linjer så finns det olika sätt att se på det hela och det som en förare ogillar kanske istället uppskattas mycket av näste man. Alltså, några av oss gillar linjer som är lite längre och mera omväxlande medan åter andra förare föredrar att kuska på kortlinjerna i respektive område. Likaså gillar den del mera de lantliga linjerna medan andra av oss kanske uppskattar när det är lite mera trafik överlag osv. Alla är vi som sagt olika och det är ofta det som gör jobbet kul.
[1] Precis som Jonas så är 615 den jag gillar bäst av linjerna från Täby C, helst hela vägen till Ullna
[2] Någon av boggibussarna, B9S (ja, faktiskt Jonas ;)) eller en Scania led, diesel. Detta i fallande ordning
[3] Kan finnas tusen och en skäl om man råkar missa. Ibland är indikeringslamporna svåra att se, speciellt om solen ligger på. Haft en tidig morgon med halva hjärnan kvar i sängen, distraherad av resenär osv.
[4] Jonas redan svarat på
En B9S som inte har en låda inställd på rallyläget tycker inte jag är så illa att köra, och ja, jag har hörseln kvar, än..... ;)
Trevligt med svar! Alla som kör i Täbytrakten får gärna svara på bussfavoriter/linjefavoriter :) Kul att höra olika åsikter.
Två nya frågor som alla som vill kan svara på:
1. Någon som kört linje 691? (följdfrågor på detta kommer)
2. Om ni kör nattens sista buss, är ni då lite extra snälla och ser till att t.ex vänta in avg.tid på varje hållplats så att ingen blir lämnad bakom för att bussen varit tidig, eller kör ni bara på som vanligt?
Citat från: Micke.L skrivet 17 september 2011, 02:04:51 AM
Två nya frågor som alla som vill kan svara på:
1. Någon som kört linje 691? (följdfrågor på detta kommer)
2. Om ni kör nattens sista buss, är ni då lite extra snälla och ser till att t.ex vänta in avg.tid på varje hållplats så att ingen blir lämnad bakom för att bussen varit tidig, eller kör ni bara på som vanligt?
1. Min mamma har sagt att man skall sova på natten, och jag tycker hon är mycket klok! :) Jag inte så förtjust i nattarbete, men visst har jag kört 691 även om det är länge sedan nu.
2. Man har inte tidspassning vid varje hållplats utan på ett fåtal ställen efter vägen. De hållplatserna får man inte avgå för tidigt ifrån vare sig det är natt eller dag. Vardagnätter när det är lite folk brukar jag kolla var folk skall kliva av och anpassa körningen efter det. Är det ingen som skall av före "nästa" hållplats med tidspassning och körtiderna är goda så kan man ligga och puttra fram i låg hastighet för att få tiden att gå, men är det någon som skall av innan den hållplatsen kör man på normalt.
/J
Citat från: Micke.L skrivet 17 september 2011, 02:04:51 AM
Trevligt med svar! Alla som kör i Täbytrakten får gärna svara på bussfavoriter/linjefavoriter :) Kul att höra olika åsikter.
Två nya frågor som alla som vill kan svara på:
1. Någon som kört linje 691? (följdfrågor på detta kommer)
2. Om ni kör nattens sista buss, är ni då lite extra snälla och ser till att t.ex vänta in avg.tid på varje hållplats så att ingen blir lämnad bakom för att bussen varit tidig, eller kör ni bara på som vanligt?
1. Sedan omläggningen av nattbussarna har jag inte kört "nya" 691. Kör inga nätter just för tillfället.
2. Finns det utrymme för det i tidtabellen så är jag extra snäll och väntar in någon som kommer sent och går hellre någon minut försenad från reglerhållplats. Precis som Jonas säger får man inte gå för tidigt från reglerhållplatser oavsett tid på dygnet. Det är ett stort ajabaja! ;)
"Nya" 691an? Vad är skillnaderna? Hur var gamla och hur är nya?
Tack för svar för övrigt :)