Ser att det gamla JKT-garaget på Rosenlund håller på att rivas. Ska allt rivas eller någon del få vara kvar? Någon som vet vad det blir på tomten istället?
Vad tråkig nyhet ... :'( Ännu en epåk som går i graven ...
Så här såg det ut idag på rivningsplatsen - vad som skall hända där mer precis vet jag dock inte. Det tömdes väl i samband med att Arriva etablerade en ny depå lite längre bort på området som Keolis nu har tagit över.
(http://ribbholm.net/images/PICT1008.JPG)
Även garaget där Swebus huserade tidigare förefaller öde sen dom lämnade det - men utan någon annan verksamhet
(http://ribbholm.net/images/PICT1013.JPG)
Denna bilhall som ligger på andra sidan gatan var också bussgarage tidigare om jag minns rätt.
(http://ribbholm.net/images/PICT1014.JPG)
Vem är det som äger Swebus fd garage i Jönköping ? Är det Nobina själva ? Enl annan tråd hade man ju fordon uppställda där tills för inte så länge sedan. :)
Citat från: Nicklas Vasa skrivet 21 juli 2011, 18:18:55 PM
Vem är det som äger Swebus fd garage i Jönköping ? Är det Nobina själva ? Enl annan tråd hade man ju fordon uppställda där tills för inte så länge sedan. :)
Nej, sedan flera år äger Nobina inga depåer alls. Man hyr alla sina lokaler, inklusive huvudkontoret i Solna. Det finns säkert någon ekonomisk tanke bakom det, och nåt om att ägarna tycker att deras företag ska syssla med bussar - inte fastigheter.
Den gamla slitna (dvs nuvarande) Uppsaladepån på Säbygatan som Swebus och Nobina huserar i, ägs t.ex än idag av Jernhusen då den behölls i SJ:s ägo sedan Swebus och SJ gick skilda vägar i ägande.
Citat från: Jens skrivet 21 juli 2011, 13:20:52 PM
Denna bilhall som ligger på andra sidan gatan var också bussgarage tidigare om jag minns rätt.
Kunde de inte rivit den i stället...