....brukar resultera i att man hittar en massa saker som man aldrig använder eller som bör kastas, jag hittade en massa roliga saker.
Staffan hade ju en serie bilder från UITP mässan 3-6 Juni 1991, minns att jag själv var där som besökare men 1988 var jag där som utställare för SL, hittade lite kort på det.
(http://i355.photobucket.com/albums/r463/Robban_Ftm/DSCN2049.jpg)
När jag jobbade på tx Hornsberg på slutet av 80-talet skulle man ha namnskylt å den fanns också i lådan.
(http://i355.photobucket.com/albums/r463/Robban_Ftm/DSCN2055.jpg)
Hade polare som jobbade i Björknäs och där hade man eget tygmärke för uniformen.
(http://i355.photobucket.com/albums/r463/Robban_Ftm/DSCN2056.jpg)
1 Feb 1989 var tydligen startskottet för något inom SL för då fick man en liten "klädnypa" med en klocka, nån som kan svara på vad som hände då?? var det nya biljettpriser, eller var det SL`s hög/lågtrafik som började då???
(http://i355.photobucket.com/albums/r463/Robban_Ftm/DSCN2053.jpg)
Det fanns en tid då SL Buss gav ut dessa så att vi som chaufförer skulle kunna se om nån stod på hållplatsen i mörkret, dom var ett komplement till dom ficklampor som jag upplevt i Roslagen eller hur Ersa?
(http://i355.photobucket.com/albums/r463/Robban_Ftm/DSCN2054.jpg)
/Robban
Jag har tyvärr inga minnen av några sådana synlighetssatsningar i Roslagen, men då började jag min Roslagskarriär så sent som 2003. Och vid denna tid var det sällan någon som hade reflexer eller ens försökte påkalla förarens uppmärksamhet. Så trots sex st stora runda reflektorer med 100w-lampor på VanHoolen, var det en hel del mörkklädda reflexlösa människor bakom busskurerna kring Stångberga som man aldrig såg, och som missade 625:an vill jag minnas. Iaf enligt samtalen som kom in efteråt.
Det är väl först under 2010-talet som reflexvästar och diodficklampor börjar bli var resenärs egendom. Och även om sådant fortfarande används lite för sällan i Roslagen, så är det tvärtom i Knutby-Almunge. Där ber de påstigande resenärerna till och med föraren om ursäkt om de glömt reflexväst eller ficklampa hemma! :)