Tre Swebusfordon i och omkring Göteborg 1996-97.
0733 kom från Linjebuss om jag inte har alldeles fel.
Nils Ericsonterminalen var ganska ny (var det 1995 eller 1996 den invigdes? Minnet sviker.)
(http://partillejonas.bussmilan.se/Scannade%20dia/Swebus_2217_Lerums_stn_1996.jpg)
(http://partillejonas.bussmilan.se/Scannade%20dia/Swebus_0345_NE-term_970603.jpg)
(http://partillejonas.bussmilan.se/Scannade%20dia/Swebus_0733_NE-term_970620.jpg)
//Jonas G
Just nu kommer jag inte ihåg hur det var med CN113.Men i varje fall så kom 2 st N113 med finsk kaross 2707 och 2713 (?). Dessa byttes ut mot fd Malmö Lokaltrafiks CN. Dessutom fanns det ytterligare några CN113.
Terminalen NE tror jag invigdes hösten 1996.Jag har minnen av att bussen hem stannade längst fram mot gångtunneln.
Jag har minnen av lokalvagnar och andra bussar i Göteborg. Men kan inte allt utantill. SSn
Citat från: S Svensson skrivet 27 september 2007, 23:16:10 PM
Jag har minnen av lokalvagnar och andra bussar i Göteborg. Men kan inte allt utantill. SSn
Nej, vem kan det? :)
Tack för svaret om NE-terminalens invigning!
//Jonas
SJ skaffade ju mycket Säfflebyggda bussar. SJ hade ju en terminal i Lerums kommu n som låg vid järnvägsstationen i Floda. Där fanns det 6 bussar placerade. 1828,1829,2216-2219. I omloppet ingick att en (1) skulle vara reserv och en (1) gå på Kungsbacka. Vid ett årsskifte 90/91 tror jag det var så kom 3198 och 3199 att placeras i Floda och 2216 och 2218 flyttades till Göteborg. De båda nya gick inte i omlopp utan på 525 linjen Gråbo-Lerum.
I och med att det var omorganisation placerades Stenungsunds och Sollebrunns buss under Göteborg.Innebar att Göteborg underhöll Stenungssunds fordon.Inget problem,men Sollebrunn blev problem. En linje 520 inrättades Sollebrunn-Sjövik(-Göteborg) som 2822 normalt gick i samt däremellan gick 2822 emellan Gråbo och Göteborg. Då annan buss skulle gå fick en Göteborgsbuss köra 520 som vänder i Sjövik eller Gråbo.
I och med bildandet av Swebus och att Swebus tog"över" 1 nov 1990 från SJ (nytt bolag 1 jan 91 blev Swebus driftbolag) kom Flygbussarna som GDG använde på Kruthusgatan att flyttas verkstadsmässigt från Kungälv till Göteborg Kruthusgatan. GDG hade ju en egen bussuppställning längre bort hos sitt dotterbolag. Ca juni 91 flyttades Floda och Sollebrunn till fd GDG till Alingsås. SS
Alpus:en är GDG 1659.....
Fler Alpus bilder vill vi se.....
(http://partillejonas.bussmilan.se/Scannade%20dia/Swebus_0733_NE-term_970620.jpg)
//Jonas G
[/quote]
Ser ut som en Fd Linjebuss Lund
Tackar även för de intressanta bilderna!
Citat från: S Svensson skrivet 27 september 2007, 23:16:10 PM
Just nu kommer jag inte ihåg hur det var med CN113.Men i varje fall så kom 2 st N113 med finsk kaross 2707 och 2713 (?). Dessa byttes ut mot fd Malmö Lokaltrafiks CN. Dessutom fanns det ytterligare några CN113.
Terminalen NE tror jag invigdes hösten 1996.Jag har minnen av att bussen hem stannade längst fram mot gångtunneln.
Jag har minnen av lokalvagnar och andra bussar i Göteborg. Men kan inte allt utantill. SSn
Några av dessa som åsyftas?
(http://www.bussmicke.se/Bildgalleri/Bussar/Sverige/S/Swebus/0700/Swebus_0732_Torslandagaraget_Goteborg_980509.jpg)
0732
(http://www.bussmicke.se/Bildgalleri/Bussar/Sverige/S/Swebus/0700/Swebus_0733_Konghallavagen_Lillebyvagen_Goteborg_970825.jpg)
0733
(http://www.bussmicke.se/Bildgalleri/Bussar/Sverige/S/Swebus/0700/Swebus_0734_Vagmastareplatsen_Goteborg_970727.jpg)
0734
(http://www.bussmicke.se/Bildgalleri/Bussar/Sverige/S/Swebus/0700/Swebus_0735_garaget_Kruthusgatan_Goteborg_970531a.jpg)
0735
(http://www.bussmicke.se/Bildgalleri/Bussar/Sverige/S/Swebus/0700/Swebus_0735_Hjalmar_Brantingsplatsen_Goteborg_970825.jpg)
0735
(http://www.bussmicke.se/Bildgalleri/Bussar/Sverige/S/Swebus/1100/Swebus_1137_Angshagen_Torslanda_Goteborg_980509.jpg)
1137
(http://www.bussmicke.se/Bildgalleri/Bussar/Sverige/S/Swebus/1100/Swebus_1138_Konghallavagen_Goteborg_990524.jpg)
1138
(http://www.bussmicke.se/Bildgalleri/Bussar/Sverige/S/Swebus/1600/Swebus_1602_Angshagen_Torslanda_Goteborg_980513.jpg)
1602
Citat från: blubb skrivet 30 september 2007, 18:04:55 PM
(http://partillejonas.bussmilan.se/Scannade%20dia/Swebus_0733_NE-term_970620.jpg)
//Jonas G
Ser ut som en Fd Linjebuss Lund
Tackar även för de intressanta bilderna!
Visst är det så, Swebus 0733 = f.d. Linjebuss 693, stadstrafiken i Lund.
Tack för bilderna.
LB 2707 togs över redan i april 97. Den "bara" stod i Kruthusgatan och efter ca en månad kom Swebusemblemet dit.
Exakt hur många CN/CR 112/113 som kom från Skåne till Göteborg vet jag inte. Några kom som reserv till Säröbussarna. Vi har i annat bidrag sett hur rälsbussverkstaden blivit vägbussverkstad. Dit kom några CN112,tror det var 3 st. Någon var reg på LB/Connex ganska länge trots att de var försvunna. Troligen kom det 4 CN113 från Lund. 2 till GS (via LB Partille)och 2 ytterligare,de som kom till Swebus.GSAB hade länge buss 51 kvar i bilreg.Just nu är det oklart för mig om GS 52 blev kvar hos GS eller om detta är Swebus 1602.Kanske kom det 5 CN 113 från Lund. Inredning skiljde åt och det gick alltså minst 3 varianter av inredning i CN113. GS egen var på sätt och vis bäst genom fler sittplatser.
GS byggde om en äldre CR112 för tjänst i Alingsås. Tror det var GS 43 som fick nytt radionummer i Alingsås. Vill minnas att 43 gick ett tag hos Swebus dessförinnan. Den nygamla inredningen var soffor där små skolbarn skulle sitta (utan bälten). Men jag åkte med denna buss en gång under jullovet.
GS hade även nr 40 som var utrustad med dubbel radio och GL utrustad för trafik Göteborg-Burö,även om den i stort sett gick enbart till Hjuvik. Ofta i en eftermiddagstur till Hjuvik och tom Hjuvik-Sörredsområdet och därifrån linje 129 till Göteborg. Denna togs ur trafik juni 97 men blev utbildningsbuss i något år. Men två äldre GS CR112 hamnade hos Landvetterbuss. Den ena gick i huvudsak på linje 735 (ena av nuv Evalds)i Kungsbacka. Den andra gick på linje 613. Åkte med en av dem sista veckan de gick i trafik i Sverige. Ja de borde tagit ur trafik tidigare.Sändes österut för ny tjänstgöring. Ldv hade fö 4 Kb turer till 1998+1 tur Härryda i de turer som idag finns hos KEs i Kungsbacka. 2 st bussar (Carrus fifty och CR112) ställdes upp i Kungsbacka och de andra 3 st tomkördes från Rävlanda. Det omlopp Älab handlade upp på linjen Rävlanda-Ubbhult vände i Ubbhult. Tror det var 36 som gick,men det kan vara den andra (42?)Båda gick Hällingsjö-Fjärås alt Kungsbacka. Iveco midibusar. Kvällsturen från Hällingsjö kördes ofta till Kb och nr byte 740 till 741 i Hjälm.ANH842 resp KJF459 i bokstavsordning.
Kanske det finns foto av Iveco också resp foto på äldre CR från Göteborg.
Vad gäller mögelskador så fanns den på alla berörd typ. Vad som gjorde att de möglade vet jag i och för sig inte.Men jag vet att de tvättades med kanske för mycket vatten som kunde spilla över till innergolvet av limmade träskivor. Under sin tjänstgöring i Göteborgs va delar var de först placerade hos Säröbussarnas garage något söder om Linneplatsen. Därefter hos LB garage i Mölndal där bussarna står på utfyllningsmassor men omgivningen ganska nära är fuktig. Men bussar innehåller ofta träskivor som limmats i hop. Det säger sig självt att dessa träskivor måste få torka ut om någon sprutat vatten med slang innuti bussen. Det krävs i så fall någorlunda ventilation så träet torkar.
I några fall har karosser från Van Hool haft mögelskador.Minns två bussar, som var placerade i Skene under de sista åren LB körde där. Den ena var vikarie för 0913 Säffle som motorn skurit på. 913 stod i minst 1 1/2 år avställd,huvuddelen av tiden vid Kinna Bil AB. Dessa vH fick tas ur trafik pga mögel. Har även hört talas om relativt nya Irizar som fått mögelskador. Om det nu är mögel pg fukt eller om det är limmet som möglat. En av förarna berättade det sticker på speciellt sätt när det luktar mögel.
Måste bussar bestå av limmade plywoodskivor? Alternativ material ?
Tack för foto
Trevligt trevligt..
Men dem här 2707 o 2713,vill jag minnas rullade i kristianstad med ett tag i slutet av 90-talet ???
Som för övrigt stank mögel,så förarna mådde riktig pest.
Du menar alltså att Linjebuss/Connex satte dem i ny trafik utan att åtgärda mögelprobroblemet.
Några i samma serie fick någon form av mögelsanering.
Sedan om någon undrar hur man kan byta bussa på detta vis. Troligen fanns ett kontrakt i botten om leasing eller uthyrning. Sådana uppgifter framgår inte alltid av uppgifter till bilregister.
Jag vet inte hur dem gjorde när bussarna lämnade kristianstad..
Citat från: S Svensson skrivet 04 april 2008, 18:51:30 PM
Du menar alltså att Linjebuss/Connex satte dem i ny trafik utan att åtgärda mögelprobroblemet.
Några i samma serie fick någon form av mögelsanering.
Sedan om någon undrar hur man kan byta bussa på detta vis. Troligen fanns ett kontrakt i botten om leasing eller uthyrning. Sådana uppgifter framgår inte alltid av uppgifter till bilregister.
Flera av de här bussarna var i Gävle(LVT) och Söderhamn(SBT) för mögelsanering/renovering.
/GL