Hej.
Om jag vill bussa runt ett 50-tal personer i Gävle nejden under sommaren, vet ska jag vända mig för att få tag på en buss med tillhörande förare.
Jag vill altså, som privatperson, hyra en buss med förare ett par timmar i sommar, i Gävle. Någon som har några tips på vart jag vänder mig.
En Google-sökning gav mig följande resultat, Wallners Buss (har mailat dom) och VS-trafik och JL Buss (båda dessa måste man ringa, eller nått, finns ingen mail)
Någon som har ytterligare tips?
/nohlin
Du har ju även Nobina och Stadsbussarna att fråga.
Finns också dessa:
http://www.gastrikegruppen.se/
http://www.gunnarsbuss.nu
Tack för tipsen, fler tips uppskattas naturligtvis.
/nohlin
Nobina och Stadsbussarna kör inte beställning numera. JL-buss och Gästrikegruppen har inga bussar numera.
Så då återstår alltså bara: VS&Perssons, Wallners och Gunnars Buss.
Mail till VS: info@vstrafik.se
Varför skulle inte Stadsbussarna och Nobina köra beställning för?
Stadsbussarna kör definitivt beställningar, inte allt för ofta dock.
Nobina har lagt ned sin beställningsgrupp. Vill ni åka runt i en stadsbuss med hårda säten i 2 timmar ?
Så är ju Stadsbussarna ett alternativ förstås.
Citat från: Gurra skrivet 26 april 2011, 09:25:05 AM
Nobina har lagt ned sin beställningsgrupp. Vill ni åka runt i en stadsbuss med hårda säten i 2 timmar ?
Så är ju Stadsbussarna ett alternativ förstås.
Stadsbussarna har även bussarna från KR-trafik. Dvs regionalbussarna från Jämtland. Dessa skulle utan problem fungera som långfärdsbussar. Så jag förstår inte riktigt vad du pratar om.
Det går säkert bra att åka i regionalbussarna. Men att kalla dom för långfärdsbussar är väl att ta i.
En långfärdbuss skall enligt min mening ha toalett, guidemikrofon, DVD, fällbara säten med mera.
Ja självklart. Men enligt TS så verkar det fungera alldeles utmärkt med en regionalanpassad stadsbuss.