??? fick veolia behålla sitt avtal eller inte
Var nånstans menar du att dom har behållt sitt avtal?
//Niclas
Om du menar Veolia i Göteborg så skall Västtrafik ha möte med Veolia inom kort (kommer ej ihåg exakt när). Så det är inte klart
Citat från: danneh skrivet 13 mars 2011, 00:40:21 AM
Om du menar Veolia i Göteborg så skall Västtrafik ha möte med Veolia inom kort (kommer ej ihåg exakt när). Så det är inte klart
Jo, det är klart att Veolia inte varnas eller får avtalet uppsagt, åtminstone inte i nuläget enligt denna källa:
http://www.busstidningen.se/2011/03/09/ingen-varning-for-daliga-bussar/
Fast en sak var ju konstig i svaret från Västtrafik i Busstidningens intervju - att man inte skulle kunna följa upp om varningen efterföljs och att det för den skull är meningslöst...Det kan ju knappast vara ett skäl?
Tror det vore osmart att börja utdela varningar för den här typen av problem - bästa sättet att lösa det är ju att tillsammans med trafikutövaren se till rutiner etc. Men att man inte skulle kunna se grunden till varning eller kunna följa upp den - det är däremot ett rätt konstigt argument. Har man ett krav i avtalet på att bussar ska vara trafikdugliga - är det förstås något som huvudmannen måste kunna få rapporter på och kunna kontrollera på olika sätt och det är ju ändå en rätt väsentlig del av förutsättningarna för trafiken.
Hurvida polisens anmärkningar är rimliga är ju också en annan fråga som varit uppe - men det är ju förstås en annan sak.