(http://i995.photobucket.com/albums/af72/stromblad/N27733_Continental737700_StMaarten_101124.jpg)
Här var det definitivt snöfritt! :)
Platsen är St Maarten i karibien, och en 737-700 från Continental skall precis landa på Princess Juliana-flygplatsen. Riktigt kul ställe om man är det minsta intresserad av flygplan.
/J
det ser man på bilden jag ser nog 4 st som ser ut som har/eller håller på fotat plannet
http://www.youtube.com/watch?v=2pHkZuozvFM&feature=related
Citat från: fontheking5 skrivet 12 december 2010, 17:42:43 PM
http://www.youtube.com/watch?v=2pHkZuozvFM&feature=related
Repet sitter inte fast i andra änden?
Det var hur många som helst som plåtade planen! Den här stranden är en av attraktionerna på ön. En av barerna vi satt på hade till och med tiderna för alla ankommande "stora" plan uppradade på en tavla :D
Air France Airbus A340 från Paris var det största som damp ner när vi var där.
/J
Måste varit en fan så bullrig upplevelse..
(http://i995.photobucket.com/albums/af72/stromblad/StMaarten_101124.jpg)
Visst låter det en del när planen kommer, men det är inte så farligt. Det låter mer när planen startar.
Starten är en annan attraktion, då man kan "surfa" i jet-blasten. Jag testade att stå bakom en 727 som startade, och det är galet vilket drag det är i dem. Man står mindre än 50 meter från planet...
/J
Hur mkt kostade resan dit inkl. hotel?
St Maarten ingick i en ö-luff runt karibien i 1 1/2 månad, så jag vet inte hur mycket det kostar från Sverige direkt dit, men det borde vara något liknande det köpte. Å vi flög från Sverige till Barbados och hem från Kuba för runt 7000:-/pers med Air Canada via London-Toronto.
Vi bodde två nätter på Sonesta Maho beach hotell (hotellet i bakgrunden på flygbilden) för drygt 800:-/natt.
Sugen på att åka dit? :)
/J
Jag letade lite på nätet, och hittade förbindelser från Kastrup för ca 11 000 kronor, och som tog 25 timmar... Från Arlanda var det dyrare.
;)
Det där kan skilja jättemycket beroende på datum, högsäsong/lågsäsong osv.
När vi köpte biljetterna skiljde det över 3000:- för oss tre (2 vux + 1 treåring) om man åkte en dag tidigare än planerat från början.
Mellan öarna, om de inte är väldigt nära varandra så som St Maarten-St Barth, Martinique-St Lucia eller Martinique-Dominica är det nästan uteslutande flyg som gäller.
Å karibien är inte något billigt resmål. Särskilt inte öarna som fortfarande är europeiska kolonier. Martinique exempelvis var bra mycket dyrare (mat, hotell mm) än vad det är här hemma. De mindre öarna (St Lucia och Dominica exempelvis) var roligare för plånboken :D
/J