Då man nu mellan 3-17 september byter spår på järnvägen mellan Linghem och Norrköping (närmare bestämt söder om Fiskeby) så ställer man in pendeltågen mellan Linghem och Norrköping och kör bussersättning denna sträckan (fjärrtågen och godstågen går som normalt, men med förseningar).
Jag var uppe i Linghem i eftermiddags för att titta på ersättningstrafiken och fick till ett par bilder i varje fall under de 8 minuter som jag var där (åkte dit och tillbaka med pendeln).
Man har lagt upp det ganska finurligt, genom att ha en direktgående linje Linghem-Norrköping, linje 812, en linje Linghem-Norsholm-Kimstad, linje 813 samt en linje Kimstad-Norrköping, linje 811 för att få ersättningstrafiken att kunna rulla så bra som möjligt.
(http://i270.photobucket.com/albums/jj92/vfp420b/x143233lgmbyte01.jpg)
X14 3233 har ankommit till Linghem i det kraftiga motljuset och släpper av alla resenärer. Många som ankommit med bussarna från Norrköping och Kimstad står och väntar på att få kliva på.
(http://i270.photobucket.com/albums/jj92/vfp420b/bussersattning01.jpg)
Adriatic Buss WYN 802 inväntar passagerare som ska till Norrköping, och skall strax ge sig av som linje 812.
(http://i270.photobucket.com/albums/jj92/vfp420b/bussersattning02.jpg)
Barks BGJ728 (GR8 BUS) ger sig av som linje 813 mot Norsholm och Kimstad.