Buss-Snack

Övriga forum => Ordet är fritt => Ämnet startat av: Bengt Jönsson skrivet 06 juli 2010, 11:29:02 AM

Titel: Svensk "pilsner-" och "militärfarsfilm"
Skrivet av: Bengt Jönsson skrivet 06 juli 2010, 11:29:02 AM
Svensk "pilsner- och militärfarsfilm" är ju en genre för sig inte minst  brukade åtminstone förr om åren vara sommareftermiddagarnas matinefilm på TV

Men är det någon som kan säga mig i vilken film där det finns en scen där en "typisk stadsflicka" från Östermalm i sin nya overall fårkomma ut  som "lotta"(?) i en ladugård och hjälpa till med mjölkningen.. ?

Denna fina fröken drar verkligen på näsan och nästan svimmar när korna gör sina behov..
:D ;D

/B
Titel: SV: Svensk "pilsner-" och "militärfarsfilm"
Skrivet av: Svempa skrivet 06 juli 2010, 14:07:32 PM
Landstormens lilla argbiga är det väl?
Titel: SV: Svensk "pilsner-" och "militärfarsfilm"
Skrivet av: Staffan Sävenfjord skrivet 07 juli 2010, 09:07:41 AM
Citat från: Svempa skrivet 06 juli 2010, 14:07:32 PM
Landstormens lilla argbiga är det väl?


Stämmer alldeles utmärkt:
http://www.sfi.se/sv/svensk-filmdatabas/Item/?itemid=3945&type=MOVIE&iv=Story&ref=/templates/SwedishFilmSearchResult.aspx?id%3d1225%26epslanguage%3dsv%26searchword%3dlandstormens+lilla+argbigga%26type%3dMovieTitle%26match%3dBegin%26page%3d1%26prom%3dFalse

Filmen har alla ingredienser för att folk skulle gå och sedan: ett aktuellt ämne, Sickan Carlsson, George Fant och så John Botvid som liten klurig gubbe. Därmed hade man försäkrat sig för vad som behövdes: högst en 2-a (på en 5-gradig skala) som betyg i tidningarna och då gick folk och såg filmen.

Filmrecensionerna på den tiden skrevs ofta av gymnasister och det kanske inte är så konstigt att de inte precis uppskattade dessa filmer. Bland det värsta som kunde drabba en film då var att den fick en 5-a i betyg. Då gick ingen och såg den. Lite senare kom Ingmar Bergman och då var det några sexscener med som gjorde att folk kunde överse med 5-an.