Buss-Snack

Allmänna bussforum => Bussnack => Ämnet startat av: Tommy E skrivet 19 juni 2010, 12:10:20 PM

Titel: 317 till Ilända, en syn som försvinner
Skrivet av: Tommy E skrivet 19 juni 2010, 12:10:20 PM
SL:s linje 317 går vanligtvis till Björkvik, men på helgmorgonen finns det en tur som vänder i Ilända, ca 4 km före Björkvik.
För några år sedan gick linje 318 till Ilända, men såvitt jag vet är denna helg-317 nu den enda turen som utnyttjar vändplanen i Ilända.
Dock ska även denna tur förlängas till Björkvik fr.o.m. sommartidtabellen 2010. Alltså är denna helg sista chansen på ett tag att se 317 mot Ilända, samt att över huvud taget få se en buss vända i Ilända.
Jag ville naturligtvis dokumentera detta, så imorse klockan 9 infann jag mig vid Ilända. Trevligt väder fick jag också.

(http://tommy.enefalk.se/bussar/reportage/2010/19jun/bild1.jpg)

Där borta kommer bussen!

(http://tommy.enefalk.se/bussar/reportage/2010/19jun/bild3.jpg)

(http://tommy.enefalk.se/bussar/reportage/2010/19jun/bild5.jpg)

Här har vi den, 317 mot Ilända.

(http://tommy.enefalk.se/bussar/reportage/2010/19jun/bild6.jpg)

(http://tommy.enefalk.se/bussar/reportage/2010/19jun/bild8.jpg)

Därefter den nämnda vändningen i Iländas vändslinga.

(http://tommy.enefalk.se/bussar/reportage/2010/19jun/bild9.jpg)

Klockan 9:14 avgick bussen igen...

(http://tommy.enefalk.se/bussar/reportage/2010/19jun/bild11.jpg)

...från Ilända Konsum, som hållplatsen fortfarande heter, trots att Konsumbutiken lades ned för ett bra tag sedan.

(http://tommy.enefalk.se/bussar/reportage/2010/19jun/bild12.jpg)

Även 317 som vänder i Ilända är alltså snart "nedlagd". Imorgon går sista turen, sedan är det slut.

(http://tommy.enefalk.se/bussar/reportage/2010/19jun/bild13.jpg)
Titel: SV: 317 till Ilända, en syn som försvinner
Skrivet av: Nico skrivet 19 juni 2010, 13:06:30 PM

Trevliga bilder! Är dock lite förvånad över att man på Mälarölinjerna fortfarande i många fall använder sig av tillägget » (bussbyte) «, i synnerhet som tvåradig destinationsskyltning gör det lite svårare att se/läsa destinationen. OK för att använda tillägget om det är en linje som normalt skulle fortsätta förbi en viss hållplats, men som tillfälligt vänder vid denna av någon orsak.

Brommaplan torde väl dock vara Mälarölinjernas största terminal som i princip inga linjer, förutom utom 176/177 passerar via och vidare, varför tillägget känns ganska onödigt för något som är en ändhållplats. Att det då ofta blir byte till annan busslinje eller till T-bana är ganska självklart.
Titel: SV: 317 till Ilända, en syn som försvinner
Skrivet av: Tommy E skrivet 19 juni 2010, 13:50:21 PM
Tack ska ni ha! :)

Citat från: Lars Ödlund skrivet 19 juni 2010, 13:23:16 PM
Jag antar att tillägget beror på att turen bara går till Tappström/Ekerö C och att det därför är bussbyte för att komma till Brommaplan.

Numera sker bytet till 176 faktiskt redan vid Solbacka.
Eftersom 176 går ända till Mörby station kunde man lika gärna skylta "Mörby station (bussbyte)", tycker jag. Men jag ser också hellre enradig skyltning.
Titel: SV: 317 till Ilända, en syn som försvinner
Skrivet av: Tommy E skrivet 19 juni 2010, 14:07:12 PM
Kan visa en bild också förresten. På linje 318 har jag ibland sett att man skyltar "Solbacka" när bussen går dit för byte.
På linje 317 kan jag dock inte minnas att jag har sett detta, men det kan bero på att jag ser 318 oftare.

(http://tommy.enefalk.se/bussar/reportage/2009/16jul/bild2.jpg)
Titel: SV: 317 till Ilända, en syn som försvinner
Skrivet av: Omnilasse skrivet 19 juni 2010, 14:18:40 PM
Citat från: Tommy E skrivet 19 juni 2010, 13:50:21 PM
Tack ska ni ha! :)

Numera sker bytet till 176 faktiskt redan vid Solbacka.
Eftersom 176 går ända till Mörby station kunde man lika gärna skylta "Mörby station (bussbyte)", tycker jag. Men jag ser också hellre enradig skyltning.
Trevliga bilder! Jo, det där med bussbyte har väl just förklaringen i att det införts lite eftersom. I början var det ju rätt ovanligt med bussbyte och då var det en bra upplysning. Särskilt när 315 (med gamla sträckningen) och 317 körde parallelt och byte skulle ske mellan linjerna, var det en bra upplysning, inte minst då även byte kunde ske vid Färentuna kyrka.

Nu har ju SL aviserat att man vill utreda landsorslinjerna på svartsjölandet, så vi får väl se vad som händer inom några år. Men Ilända känns i dagsläget som en ganska onödig vändplats. Dock kommer ju 338 ha en möjlig vändpunkt vid Ilända, då bussen bara fortsätter därifrån om det finns passagerare kvar i vagnen, fast det är väl ingen riktig vändning, om man ska vara petig...likväl som 318 på sin nattur. En bra förbättring till på köpet. Förut har den ju vänt betydligt tidigare om bussen varit tom, till irritation för ungdomar och annat som besökt kompisar längs vägen...