Buss-Snack

Allmänna bussforum => Bussnack => Ämnet startat av: Rikard Å skrivet 26 april 2010, 21:55:18 PM

Titel: Blandade bussar i Viskadalen
Skrivet av: Rikard Å skrivet 26 april 2010, 21:55:18 PM
Idag och igår var jag på två små utflykter i Viskadalen, den första turen gick till Björketorp och den andra till Horred.

(http://farm4.static.flickr.com/3148/4555607188_39e3f53c9b_o.jpg)
Vi börjar med en bild från Björketorp, här passerar linje 440 från Kinna till Horred. Seadn februari i år körs linjen av Veolia, tidigare var det BL som hade hand om trafiken. Det ändrades lite grand i tidtabellen när Veolia tog över. De största ändringarna är att en dubbeltur har tagits bort på vardagar. Men ändringarna var bättre på helgerna, tidigare gick bara två dubbelturer på lördagar nu går det tre dubbelturer på både lör- och söndagar. Bilden visar en av de nya söndagsturerna till Horred när den passerar Björketorps station, Veolia 3774. I Björketorp finns det inte annars så mycket att se, Ica affären lades ner för ett par år sedan, kvar finns ett gatukök, en pizzeria, en thairestaurang och en obemannad bensinmack.

(http://farm5.static.flickr.com/4040/4555606698_ce06208724_o.jpg)
Nu har det hunnit bli måndag och vi har förflyttat oss drygt nio kilometer åt sydväst till samhället Horred. Orten är mest känd för Ekelunds linneväveri. Här finns det mesta som behövs och någon nedläggningsvåg har inte kommit än och det dröjer nog innan någon sådan kommer. Här vänder ovan nämnda linje 440 från Kinna, men även linje 744 från Kungsbacka vänder här. Linje 744 körs av KE's Bussar i Kungsbacka, på denna linje går mest MAN men även Autosan går att skåda. Här kommer en av eftermiddagens turer till Kungsbacka. Vi befinner oss ganska högt upp jämfört med "centrum" i Horred, närmare bestämmt vid kyrkan. Denna dag var det KEB 338 som användes.

(http://farm5.static.flickr.com/4040/4554976469_844aa99734_o.jpg)
Nästa tur till Kungsbacka på eftermiddagen idag kördes av en Autosan, KEB 321. Här passeras en av de tre bensinstationerna i Horred.