(http://www.mrg1.de/images/2121.JPG)
På Liiidiiingö talar vii med långa iii.
Go bild ;D
Denna korsning fick tydligen inte den "Herr Gårman" skylt som infördes 1967 8)
Hälsar Jonas
Lidingö var väl inte överlag så snabba på detta även om man nog vara ganska kvicka på centrala gator/vägar som just då Vasavägen m.fl. Nere vid ena utfarten från parkeringen vid AGA satt annars så sent som till ungefär förrförra året en stoppskylt av den gamla modellen, dvs. en rund skylt med röd triangel mot gul bakgrund och röd bård samt texten 'Stopp' i svart. Ska ha en bild någonstans som jag självklart inte hittar nu... ;)
Annat är det med Mr G:s fina bilder... för om detta är från skräpkorgen så kan man bara undra hur de fina bilderna ser ut? Hoppas att den som sitter och tjuvhåller på dessa för eller senare släpper dem.
Se goddag Nico ;)
God fortsättning på dig ;D
Kan bara hålla med om bildkvalite´n.. De skildrar vardagslivet på ett "grått måndags-sätt". Det är ju kanske såhär de flesta minns den tiden. Allt var inte bättre förr..
Hälsar Jonas :)
Citat från: Mr G skrivet 29 december 2009, 12:51:27 PM
(http://www.mrg1.de/images/2121.JPG)
Hmmm...
Tillfällig linjeomläggning.
I mitt minne fortsatte 9an Stockholmsvägen rakt fram över järnvägs/spårvagnsövergången
(där fotografen står)fram till Hersbyholm-vagnhallen för att där svänga vänster upp på Zetterbergsvägen
för att ta sig till Näset.
Mycket trevlig miljöbild f ö./Ulf