Våran körning med denna buss blev uppskjuten ett par dagar pga service men igår blev det äntligen av att åka i Umeå med omnejd, idag naggades staden i kanten då dagens övningar bestod av landsväg.
(http://i91.photobucket.com/albums/k315/Ekeri/3944a19c.jpg)
I närheten av Barnens Hus
(http://i91.photobucket.com/albums/k315/Ekeri/64e9088a.jpg)
Efter avslutad körning ska bussen återlämnas
(http://i91.photobucket.com/albums/k315/Ekeri/eef41c15.jpg)
Utanför pizzerian i Vindeln kastade jag ankar medan läraren hämtade ett paket i närheten
(http://i91.photobucket.com/albums/k315/Ekeri/0a5de106.jpg)
Ett försök till miljöbild
(http://i91.photobucket.com/albums/k315/Ekeri/f8cbffa3.jpg)
Med samma som ovan fast bakifrån
(http://i91.photobucket.com/albums/k315/Ekeri/faa06ae3.jpg)
Vy från förarplatsen
En rejäl vagn det där! :)
Det verkar som om körningen var ganska trevlig :)
jag minns när jag tog kortet -03 var vi till ö-vk å Näske krog å käka lunch sen järnet hem igen,va även till lycksele. :)
Pizzerian i Vindeln har jag besökt ifjol, mycket trevlig ägare som bakade saftiga pizzor. Efter vi (jag, Jona och Jacke) käkade klart bad han oss att skriva några rader på ett post-it lapp och så klistrade han dem på en vägg. På den väggen fanns säkert 20-30tal sådana post-it lappar.
Ja den turen var trevlig, inte minst fram till Vindeln då det bjöds på många fina vyer. Medan en elev hämtade sin pizza körde jag ett varv runt kvarteret innan han klev på och vi kunde återvända till Röda villan.
Vad trevligt se lite riktig vinter ... ha det gott däruppe..
Visst har vintern gjort sitt återtåg efter en tids frånvaro. Om tid finnes nästa vecka ska jag visa bilder på vägar med skapligt vinterföre.:)
Riktigt fina och trevliga bilder!
Härligt vinterljus i bilderna. I min del av umeå är det ännu snöfritt. :)
Du har aldrig sett Liljabussen snurra runt? Senaste gången för min del var under onsdagkvällen.
Opps då har du kört halkkörning eller "blixthalka" på vägen ??? Här nere runt Borås var det väldigt halt på vissa ställen i går och i dag är det regn... :P i onsdags var det -8 på kvällen när jag åkte hem vid 21 tiden.. gillar inte detta tråkiga väder med mest regn ..
(http://i811.photobucket.com/albums/zz39/Verspieder2/Vannas_ROG832_2001a.jpg)
(http://i811.photobucket.com/albums/zz39/Verspieder2/Vannas_ROG832_2001b.jpg)
Menade förstås "åkt runt i Umeå" Nä det närmsta halkkörning är att ha testat hårda inbromsningar i närheten av Tvärålund.