Denna av nämnda företag nyinköpta (09-11-09) buss som tågersättning för Krösatåg i Värnamo tidigare idag. Som vanligt sköter Sven Carlsson tågersättningarna vid banarbeten på HNJ. Nu pågår ju spårbyte mellan Klevshult och Värnamo varför tågen är inställda Vaggeryd-Värnamo, i vissa fall Nässjö-Värnamo och Jönköping-Värnamo.
(http://pici.se/pictures/PaoIjudMD.jpg)
En bild på samma buss på Industrigatan i Ängelholm den 14 februari 2008, då körde Karlssonbuss den på SkåneExpressen.
Det har sedan tidigt i höstas stått en skånelackad Vest hos Karlssonbuss i Vaggeryd, skulle kunna tänka mig att det är just denna som nu köpts av Sven Carlsson.
(http://i211.photobucket.com/albums/bb247/bernt_01/2008-02-14003a.jpg)
Denna har jag åkt med en enda gång för nästan exakt ett år sedan. Trevlig buss! Har de sålt något mer än denna?
Citat från: Bernt Talbrant skrivet 17 november 2009, 20:00:14 PM
Det har sedan tidigt i höstas stått en skånelackad Vest hos Karlssonbuss i Vaggeryd, skulle kunna tänka mig att det är just denna som nu köpts av Sven Carlsson.
Den har under mellantiden varit registrerad på Svenstigs i Värnamo. Den kan förstås ha stått i Vaggeryd ändå.
fin buss, Hur ser nyare VEST ut innuti? vrf satsa inte KR på Nyare VEST här i söderhamn ist för VOLVO 8500?
Det är en rutinerad tågersättningsbuss :)
(http://www.jsbild.se/muppmapp/Karlssonbuss_XGN191_Laholms_station_20090720D.jpg)
Är chansen stor att jag får se den i Värnamo i morgon?
Och
Har denna XGN191 erhållit Sven Carlssonnummer?
De lär väl bara använda den som tågersättning och inte lacka om eller dylikt då de tappar all(?) linjetrafik?
Enligt en förare här i Värnamo är den återlämnad, var bara lånebuss sa han.
Tråkigt.
Citat från: Bussmicke skrivet 02 december 2009, 10:02:10 AM
Enligt en förare här i Värnamo är den återlämnad, var bara lånebuss sa han.
Tråkigt.
Ja man har tydligen redan sålt den vidare - enligt bilregistret ägs den sedan den 19 november av Omnibuslinjen Habo-Hjo AB. Du får leta vidare lite längre norrut. ;)
Man bara hyr den, likaså Habo-Hjo medan man har buss på verkstad
Citat från: Bussmicke skrivet 02 december 2009, 19:59:20 PM
Man bara hyr den, likaså Habo-Hjo medan man har buss på verkstad
Det kan ju så vara - men den står skriven på dem just nu i alla fall.
Fick det svaret när jag ringde för att höra när den skulle dyka upp