Har kollat på deras bilder då har jag sätt ni har Exponeringsbias +0.3 Steg då undra jag vad är Exponeringsbias ???
Och hur gör man ner man ska ha Exponeringsbias då gör man det på kamerian eller på ett bildprogram har tänkt på det rätt lägge nu.
Citat från: Mattias Möller. skrivet 20 september 2009, 00:36:07 AM
Har kollat på deras bilder då har jag sätt ni har Exponeringsbias +0.3 Steg då undra jag vad är Exponeringsbias ???
Och hur gör man ner man ska ha Exponeringsbias då gör man det på kamerian eller på ett bildprogram har tänkt på det rätt lägge nu.
Om man upplever att ens bilder alltid blir lite mörka kan man justera det med exponeringskompensation/ Exponeringsbias, högre värde ger ljusare bilder och lägre värde ger mölrkare bilder.
Exponeringskompensation som det heter på svenska handlar som sagt att man gör bilderna lite mörkare eller ljusare. Det ställs in i kameran och ger som resultat att kameran exponerar lite mer eller mindre än vad ljusmätaren säger.
/Jonas
Det bästa av allt är att köra helmanuellt läge ;)
Citat från: Cyklisten skrivet 20 september 2009, 22:17:49 PM
Det bästa av allt är att köra helmanuellt läge ;)
Helt klart, det gör jag alltid. Då har man full koll på det hela. :)
Jag kör med M hella tiden på min kamerian helmanuellt.
Då slipper du att bry dig om exponeringsbias ;D Du ställer ju in allting som har med ljuset och exponeringen att göra genom att välja ISO, exponeringstid och bländarvärdet.
Ett stegs exponeringskompensation motsvarar per definition ett bländarsteg (halvering/fördubbling av bländaröppningen), halvering/fördubbling av slutartiden eller halvering/fördubbling av ISO-talet (ljuskänsligheten). Exempel: En exponering på ISO 100, 1/60 sekund exponeringstid och bländare f/2,8 blir med +1 stegs exponeringskompensation något av följande:
* ISO 100, 1/60 s, f/2,0
* ISO 100, 1/30 s, f/2,8
* ISO 200, 1/60 s, f/2,8
eller en kombination av mindre ändringar av två eller tre av dessa parametrar. Testa själv! Du kan också köra din kamera i halvautomatiskt läge och prova att ändra någon av de tre parametrarna. Med samma scen och samma ljus så ska din kameras exponeringsautomatik t.ex. halvera slutartiden om du dubblar ISO-talet.
Anders