Hejsan !!
I Sverige är det ju i regel en taxa per län och om man gör en länsöverskridande resa med ett kollektivt transportmedel så betalar man en taxa i ena länet och en taxa i andra länet.
*
Jag tycker SL har haft bristfällig information om vad man skall skriva i SMS om man nu inte har SL-remsa för att åka utanför länsgränsen. ABC är ju bara inom länet, kan de inte ha en bokstav till för utlänsresa som alternativ till kuponger på SL-remsa.
*
Hur är det uppbyggt med taxesystem vid motsvarande länsöverskridande resor i utlandet som t.ex. i Norge om man åker mellan två olika fylkten eller i Danmark om man åker mellan olika amtar på en och samma resa? Och hur är det i Finland?
*
Hur är taxesystemet uppbyggt vid motsvarande länsöverskridande resor i övriga länder på planeten Tellus? (För er som har rest och har egen erfarenhet eller kunskap oavsett ni rest eller inte rest)
Det är väl tänkt att du ska förköpa din resa över länsgränsen i butik, och inte via SMS. Dessutom går det ju bra med enbart UL- eller SL-kort på flera linjer:
"Det finns kollektivtrafik över länsgränsen mellan Stockholm och Uppsala där det inte alltid behövs något UL/SL-kort och där andra regler gäller. Exempel på sådana linjer är SL 677, UL 801, 880, 890 och 898. Vill du ha information om dessa regler, titta i linjernas tidtabeller, på ul.se eller sl.se. Linje 898, resor med linjen mellan Bålsta-Kista krävs Länskort alternativt Hela UL+Hela SL." (Från ul.se)
Finns systemet med extremt länsstyrda huvudmän i andra länder?