Avdelningen skumma historier.
Sjukare utseende på bil får man nästan leta efter..
(http://www.bussmicke.se/TEMP/Bil_UDM305_Sergels_torg_Stockholm_090806.jpg)
(http://www.bussmicke.se/TEMP/Bil_UDM305_Sergels_torg_Stockholm_090806b.jpg)
Utseendet stavas tidlös skönhet!.
Absolut en av de snyggaste karosserna Cheva åstadkommit. Men lowrider-stuket o hjulen kan man ju ha åsikter om...
Citat från: Bussmicke skrivet 08 april 2009, 00:35:15 AM
Avdelningen skumma historier.
Sjukare utseende på bil får man nästan leta efter...
****
Tyck vad du vill om bilarna Micke, men fortsätt plåta. Detta är läckert :) :) :)
HJP
I alla fall den snyggaste kombin . Jag gillar sådana här bilar ,även om min favorit Cheva från denna tiden är Bel Air från 1955 -1957.
"Måsvingen" gjordes väl åren 1959-60 endast?
Citat från: Bussmicke skrivet 08 april 2009, 00:35:15 AM
Avdelningen skumma historier.
Sjukare utseende på bil får man nästan leta efter..
Jag håller med, snacka om att någon har tagit en sketen sedan och hängt på en balkong efter ??? Tror nog designern hade en riktigt dålig dag den dagen :o
/nohlin
Citat från: nohlin skrivet 09 april 2009, 09:04:17 AMJag håller med, snacka om att någon har tagit en sketen sedan och hängt på en balkong efter ??? Tror nog designern hade en riktigt dålig dag den dagen :o
Det är (eller var?) ju tyvärr rätt vanligt att utveckla sedanversionen först, och sedan "bygga på" en kombimodell på den. Det blir aldrig lyckat desigmässigt.
Nej, man ska ta fram kombimodellen samtidigt, som t.ex Saab gjorde med V4:an på 50-talet. Där fick man ju även med snygga måsvingar på kombin! ;D Man kan även jämföra med Volvo 145/245. På dessa syns enbart en enda detalj från sedanversionen och det är bakdörrarnas neråtvinklade överkanter. Denna detalj kan man dock ta för att få exakt samma dörrar på alla versioner. :)
Tja, 240-serien är ju en katastrof ur designsynpunkt redan från början, Petterssonbåtar på hjul, så där är ju inte mycket som kan bli värre. ;D
Ja, jag nämnde ju endast designen på den enda "sedandetaljen" på kombimodellen. Designen i övrigt på hela bilmodellen väljer jag att inte kommentera! ;)
Chevrolet 1XY175 1975 . Fotad på Burlöv Center för 2 veckor sedan .
(http://www1.garaget.org/gallery/archive/103117/large/616367_v3zg3m.jpg)
Chevrolet , fotad på samma ställe och vid samma tidpunkt . Skylten på väggen läser : Amerikanska motorimporten , där brukar alltid stå en del gamla jänkare .
(http://www1.garaget.org/gallery/archive/103117/large/616366_7r0s85.jpg)