Buss-Snack

Allmänna bussforum => Bussnack => Ämnet startat av: Nupski skrivet 20 februari 2009, 22:29:47 PM

Titel: Dagens Neoplan GS 5 [Bild]
Skrivet av: Nupski skrivet 20 februari 2009, 22:29:47 PM
(http://www.moment21.se/pics/gs5.jpg)
Hade denna störtroliga buss eller vad man nu kan kalla den 8,3m lång och 2,3m bred  ;D, hade lite svårt i början att placera den rätt på hållplatserna. Skrämma bilar kan man också göra med den, den ser ju ut som en fullvuxen framifrån men saknar några meter så bilister blir lätt rädda när man möter dem  ;D. Körmässigt är den helt underbar, om man nu gillar att köra traktor  ;D samma väghållning och gång som en gammal Valmet men med riktiga Neoplan nycker som medstyrande luftfjädring  ;D. Kör du fortare än 30 på Göteborgs fina gator och vägar studsar du ur stolen  ;D. Nog en av de roligaste bussar jag kört.

(http://www.moment21.se/pics/masthugget.jpg)
Snön har kommit till Göteborg och man behöver inte alkohol för att bli snurrig räcker med skeva hus och en vindruta med konstig brytning  ;D. Står här och reglerar vid Masthuggets hållplats uppe på berget. I går kväll var det roligt ett tag med ymnigt snöfall och minusgrader när detta sker åker snösvängen och gömmer sig, så det var bara att spetta på fullt upp för backarna för att inte få stopp.
Titel: SV: Dagens Neoplan GS 5 [Bild]
Skrivet av: olasand skrivet 21 februari 2009, 12:13:00 PM
(http://iloapp.olasand.se/data/_gallery/public/1/1235214514_resized.jpg?width=479&height=720)

Precis så här glad blir Tomas när han får köra GS 5!

Håller med om att det är den roligaste bussen vi har på Kruthusgatan. Har också haft problem med att komma in till hållplatskanterna med den. Det värsta är väl när man suttit några timmar i den här, tar "rast" i sju minuter och sedan sätter sig i en stor led-, eller boggiebuss. Då gäller det att ha koll i speglarna!
Titel: SV: Dagens Neoplan GS 5 [Bild]
Skrivet av: Zella skrivet 21 februari 2009, 20:28:29 PM
Aha sår ser herr mystiske Tomas ut  ;D

Bra... då kan väll ni avlösa varandra på 63:an  ;)
Titel: SV: Dagens Neoplan GS 5 [Bild]
Skrivet av: olasand skrivet 21 februari 2009, 23:14:45 PM
Självklart!  :D