Buss-Snack

Övriga forum => Ordet är fritt => Ämnet startat av: michael k skrivet 12 februari 2009, 10:13:06 AM

Titel: vd gripen
Skrivet av: michael k skrivet 12 februari 2009, 10:13:06 AM
http://sydsvenskan.se/malmo/article412648/Rese-vd-anholls-for-miljonfiffel.html (http://sydsvenskan.se/malmo/article412648/Rese-vd-anholls-for-miljonfiffel.html)
hehehehe
nu är bara frågan när de ska bura in de andra två skojarna i området ;D
Titel: SV: vd gripen
Skrivet av: Blue skrivet 12 februari 2009, 11:36:04 AM
Det finns en gräns för hur mycket man kan sko sig på andras bekostnad innan någon blir riktigt irriterad!

Jag tycker det är underligt att ingen har lyft luren till EBM tidigare, synd bara att dom inte kan sätta dit bolaget för fusket med vägskatten i Tyskland också!
Titel: SV: vd gripen
Skrivet av: michael k skrivet 12 februari 2009, 13:21:55 PM
tyskarna jobbar på det med vägskatten
Titel: SV: vd gripen
Skrivet av: Blue skrivet 12 februari 2009, 19:08:52 PM
Citat från: michael k skrivet 12 februari 2009, 13:21:55 PM
tyskarna jobbar på det med vägskatten

Låter bra!
Titel: SV: vd gripen
Skrivet av: Blue skrivet 12 februari 2009, 22:37:17 PM
Citat från: Lars Ödlund skrivet 12 februari 2009, 19:10:37 PM
Företaget som personen är vd för äger såvitt jag vet inga bussar, vägskatten betalas väl av bussägaren och inte av den som lejer dennè?

Det stämmer, men när bussbolagen har försökt fakturera tysk vägmoms så har han vägrat betala med motiveringen att det är ingen annan som betalar och det kollas aldrig!

Det skulle vara roligt att se vad det står i ett kontrakt mellan bussbolag och just denne arrangören.

När vi skriver kontrakt med brukar det stå xxxxkr/dag plus vägavgifter, skatter och övriga avgifter.
Titel: SV: vd gripen
Skrivet av: michael k skrivet 12 mars 2009, 23:56:50 PM
fast även om skadeglädjen vait stor på många håll
så har ju johan sitt bankkonto med i massa pengar undanstoppat medans vi sitter här med våran värdelösa krona
så han skrattar antagligen sist
Titel: SV: vd gripen
Skrivet av: michael k skrivet 07 maj 2009, 12:55:38 PM
lite uppdatering i denna tråden
härvan växer och bengt ölvemark har fått kalla fötter
http://sydsvenskan.se/malmo/article430119/Olvemarks-lamnar-Scandorama.html (http://sydsvenskan.se/malmo/article430119/Olvemarks-lamnar-Scandorama.html)
(http://sydsvenskan.se/malmo/article429623/Resenarer-fick-betala%E2%80%89hemliga-provisioner.html)
http://sydsvenskan.se/ekonomi/article429351/Resebolag-misstanks-for-stort-skattefusk.html (http://sydsvenskan.se/ekonomi/article429351/Resebolag-misstanks-for-stort-skattefusk.html)

jag tycker lite synd om guider och de anställda på kontoret som får dras med detta
det värkar ju som om johan har tömt firman på pengar och stoppat undan dom
skadeglädjen är ju stor på många håll
men han är ju inte dömd än
förtroendevalda som ägnar sig åt företagsplundring >:(