Buss-Snack

Övriga forum => Ordet är fritt => Ämnet startat av: Bengt Jönsson skrivet 09 december 2008, 18:46:57 PM

Titel: Husbyggnad i DDR
Skrivet av: Bengt Jönsson skrivet 09 december 2008, 18:46:57 PM
Har suttit, förutom och dreglat på gamla "journalfilmer" från DDR med Trabanter och Wartburgar även varit inne och surfat på http://www.jornmark.se och hans "Övergivna Platser" som verkligen är sevärda!  :D

Vad jag sitter och undrar över är hur man egentligen bodde i DDR under Honecker & Co.  Var det verkligen bara "plattenbauen" eller byggdes det några privata hus/villor även i DDR fram till 1989 ?
Men hus/villor tänker jag på högst normala hus för 1 - 2 familjer och inte några gamla 10- 20-tals stenhus likt de man kan bl.a i Wannsee eller i Tallinn om man åker den "lilla" östliga spårvagnssträckan som går i enkelspårig rundslinga i gamla villakvarter i jugendstil.

http://www.jornmark.se
(http://www.jornmark.se)
Liebe Genosse
/Bengt