Var rullar det fordonet nu?
Citat från: Lars Ödlund skrivet 15 juli 2007, 15:25:01 PM
Ford:en från Funäsdalen?
Den lär väl ha sålts kring 1991.
//Lars
Den hängde med betydligt längre. Fanns i Helsingborg fram till minst 1999
/Jeppe
Jag såg den för en månad sedan i Helsingborg, liften är bortplockad, annars ser den ut som innan. Nu har dock rosten tagit över
Den gick som hållplatsbuss och lite som personalbuss hos oss fram till 2002. Vi flyttade från depån på Ö Sandgatan 1998, då fanns bussen hos oss. De var då som färdtjänstbuss.
Citat från: Jan skrivet 15 juli 2007, 15:55:19 PM
Den gick som hållplatsbuss och lite som personalbuss hos oss fram till 2002. Vi flyttade från depån på Ö Sandgatan 1998, då fanns bussen hos oss. De var då som färdtjänstbuss.
Tror att du tänker på 3298 Jan.
Den kan man se i Helsingborg med jämna mellanrum.
3118 ägs av privatperson i Karlstad och det kan ju stämma med Lars noteringar.
/Jeppe
Har någon en bild, eller länk till bild?
Nej Jeppe 3118 kom till Sandgatan innan vi flyttade 1998, den kördes av en och samma person Han jobbar på Bergkvarabuss nu och 3298 gick som P-tömningsbuss inte den gick aldrig som fj-buss i HB under Sandgatanstid utan den var i Hns. När Triangelns sista år som fjärdtjänstdepå var dock 3298 i tjänst där.