Hej
När började automatväxlade bussar dyka upp, var det först i stadstrafik?
mvh Stefan P
I Borås kom de första med aut 1977 om jag inte minns fel Volvo Säffle....innan dess var det hederlig Wilson halvaut.
Citat från: yngrot skrivet 04 juni 2008, 19:06:34 PM
I Borås kom de första med aut 1977 om jag inte minns fel Volvo Säffle....innan dess var det hederlig Wilson halvaut.
I Uppsala var SKV City från 1963-1964 automatväxlade. Men långt dessförinnan hade automatväxlade Scania Metropol börjat trafikera Stockholm. De togs i trafik 1953.
Borås hade fick i varje fall
en automatväxlad buss redan 1967, nämligen CR76-an 165.
Attans att jag glömmde den enda CR 76 an i Borås...... dax att gömma sig i skamvrån... ;D CR 76 an rullade ju inte länge här tyvärr får väl skylla på det då.. ;)
Hej !
Var det inte Borås CR 76:a 165 som hamnade i Malmö och fick 254 som inv.nr där ??
Mvh Peter Ö
Den ersatte väl en av Malmös dito som förstördes i en brand?
Den hammnade i Malmö.
Citat från: yngrot skrivet 04 juni 2008, 20:31:17 PM
Den hammnade i Malmö.
Fast inte förrän 1974. Så den gick faktiskt sex år i Borås. Och mycket riktigt fick numme 254 i Malmö.
Citat från: Stefan P skrivet 04 juni 2008, 18:50:57 PM
Hej
När började automatväxlade bussar dyka upp, var det först i stadstrafik?
mvh Stefan P
I Stockholm var väl Metropolbussarna först med automatlåda. De kom i början av 50-talet (52-53).
M v h
Ingwar
Ja, det var väl i stort sett bara SS i Stockholm som genomgående köpte bussar med automatlåda från början av 50-talet, då Metropol med sin Spicerlåda kom.
I övriga landet kom Wilsonlådorna i stadstrafik på 50-talet, det var väl först vid Dagen H som automatväxlade bussar allmänt slog igenom, i och med att CR76 kom på bred front.