Buss-Snack

Övriga forum => Ordet är fritt => Ämnet startat av: robbes skrivet 26 april 2008, 09:31:03 AM

Titel: man kan inte lita på polisen
Skrivet av: robbes skrivet 26 april 2008, 09:31:03 AM
artikeln talar för sig själv

http://www.vlt.se/artikelmall.asp?version=755935
Titel: SV: man kan inte lita på polisen
Skrivet av: Nico skrivet 26 april 2008, 09:59:03 AM

Tja, det kan nog inträffa ibland. När jag kör taxi så brukar jag på kvällarna oftast äta på samma ställe som ett antal kollegor. En kväll för ett par år sedan så kom en gosse in, fly förbannad. Han hade fått böter för att ha kört 85 km/h på 70-väg. Tydligen hade han blivit stoppad i höjd med Järva Krog på E4. Gjorde oss övriga ganska muntra då 70-gränsen inte inträder förrän ungefär i höjd med Frösunda backe... ungefär 5-600 meter efter platsen där den bötfällde kollegan blivit stoppad. Med andra ord så hade han i praktiken åkt dit för att ha kört 85 km/h på en 90-väg... vilket gjorde honom än mer förbannad och oss ännu muntrare och skadeglada. Jargongen är så att säga rå, men hjärtlig. 

Vi rådde honom i alla fall att självklart direkt överklaga. Nu var detta en kille som man inte stötte på så sällan, men han var känd för att ha både initiativförmåga såväl som röstresurser så jag föreställer mig att han hörde av sig till polisen och redde ut det. Som jag fattade det senare så är det väl inte heller trafikpolisen eller trafikgrupperna på distrikten som missar på sådant här utan det sker snarare när ordningspolisen och motsvarande ska göra en insats. En annan kollega blev nämligen bötfälld av tunnelbanepolisen när han körde i kollektivkörfält där det fanns tilläggstavla om att även taxi hade rätt att köra i detta körfält, men, men...  ;D
Titel: Polisen kunde inte vägmärken - gav felaktiga böter
Skrivet av: Johan Hansson skrivet 26 april 2008, 18:49:05 PM
Iband har även lagens långa arm en dålig dag på jobbet.
http://vasteras.expressen.se/nyheter/1.1138401/polisen-kunde-inte-vagmarken-gav-felaktiga-boter (http://vasteras.expressen.se/nyheter/1.1138401/polisen-kunde-inte-vagmarken-gav-felaktiga-boter)

Taskigt läge!
Titel: SV: Polisen kunde inte vägmärken - gav felaktiga böter
Skrivet av: Walter skrivet 28 april 2008, 14:56:11 PM
Citat från: Johan H skrivet 26 april 2008, 18:49:05 PM
Iband har även lagens långa arm en dålig dag på jobbet.
http://vasteras.expressen.se/nyheter/1.1138401/polisen-kunde-inte-vagmarken-gav-felaktiga-boter (http://vasteras.expressen.se/nyheter/1.1138401/polisen-kunde-inte-vagmarken-gav-felaktiga-boter)

Taskigt läge!

Samma händelse som robbes inlägg!