Buss-Snack

Allmänna bussforum => Bussnack => Ämnet startat av: Kvarne skrivet 10 mars 2008, 18:38:36 PM

Titel: En bild från arbetsdagen 6 mars 2008...
Skrivet av: Kvarne skrivet 10 mars 2008, 18:38:36 PM
Den 6 mars var det jobb som gällde. Ett hundra tal barn från Balingsnäs-skolan i Huddinge skulle åka skridskor i Visätra Sporthall. För att ta sig dit hade de lejt Gladö Buss. Två ledbussar behövdes. 6068 och 6069. Jag var snabb att be om att få ratta "69:an".

Trots sin ålder, det är en 1987:a, så är den väldigt pigg. Riktigt fin buss och en dröm att ratta. För att inte tala om motorljudet.

Nåväl. Jag hämtade 6069:an på Gladös Uppställning i Länna vid 8-snåret. Därefter körde jag, via Busmarket för att fota de där "låggolvarna" som nyligen skickats dit, bort till Balingsnäs. Väl framme var klockan cirkus halv 9 så det var gott om tid. Gick igenom bussen invändigt, sopade golvet och sådär. Tio minuter i nio var det framkörningstid och strax därefter kom ett lämmeltåg med kidsen. Jag lastade på så många som det gick och därefter begav jag mig iväg mot Visätra Sporthall. Det är inte särskilt långt och jag var framme efter en cirka 15-20 minuter något. Avlastning av kidsen och sedan hade jag fritid fram till kvart i ett då de skulle hämtas upp igen för hemkörning till Balingsnäs.

En mycket trevlig arbetsdag, barnen var snälla(det var lågstadiebarn), och en trevlig buss att ratta. Helt okej Fredag.

(http://hem.bredband.net/soderort/GBT_6069_Visatra_Sporthall_2008-03-06.jpg)
Titel: SV: En bild från arbetsdagen 6 mars 2008...
Skrivet av: MGA skrivet 10 mars 2008, 19:26:01 PM
Kul att se att du får köra lite.
Och riktiga bussar  ;D
///
MGA