Ser ju inte så dumt ut  :)
http://londonbuspics.fotopic.net/c1472325_1.html
			
			
			
				
   Läckert, synd att vi inte har sånna här i Sverige
   //Niclas
			
			
			
				Trevligt. Håller med om att det skulle vara trevligt att se dessa i Sverige. SL:s stombusslinjer skulle ju vara en bra kandidat.
			
			
			
				Citat från: Lars Ödlund skrivet 10 mars 2008, 08:51:18 AM
En 2 axlig dubbeldäckare skulle ju aldrig vara möjlig att operera här hemma med tanke på axeltrycksbestämmelserna
Släng dit en till axel då :)
Finns ju flera ställen där SL har dispenser. T.ex. Danviksbron (12 ton)
			
 
			
			
				Citat från: Lars Ödlund skrivet 10 mars 2008, 08:51:18 AM
En 2 axlig dubbeldäckare skulle ju aldrig vara möjlig att operera här hemma med tanke på axeltrycksbestämmelserna
Är det då skillnad på axeltrycksbestämmelserna i de båda EU-länderna Storbritannien och Sverige?
			
 
			
			
				Kanske något för Köpenhamn att köpa in till linje 150S (med dörrarna på rätt sida förstås). De har väl Volvo B7L, men dessa börjar väl bli lite utslitna nu?
			
			
			
				Citat från: Niclas Rosenius skrivet 10 mars 2008, 08:45:14 AM
   Läckert, synd att vi inte har sånna här i Sverige
   //Niclas
Antar att dessa inte finns i högertrafiksutförande
			
 
			
			
			
			
				Citat från: Ulf Rådeström skrivet 10 mars 2008, 21:32:13 PM
Stämmer!
Men det ska väl inte vara några problem att råda bot på, om efterfrågan bara finns? Det mesta är ju standard för båda varianterna.
			
 
			
			
				Citat från: Lars Ödlund skrivet 10 mars 2008, 09:32:32 AM
Danviksbron gäller busskörfältet och det gäller inte axeltryck, att staden skulle ge dispens för ett axeltryck överstigande dagens Bk2-Bk3 är otänkbart, därför kommer planerade stadsbussar att utföras med boggi
Finns en BK2-bro längs linje 73 i Stockholm, men jag antar att en fullsatt OmniCity inte överskrider det då.
Iofs, Danviksbron är bussfilen ja, där går bussar. Och de flesta bussar väger nog mer än 12 ton....