Lite frågor om tunnelbanan

Startat av Sca.CN113, 27 juli 2023, 17:00:34 PM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Sca.CN113

Jag har hört att 3 st C20 vagnar kommer att plockas på reservdelar. Vilka vagnar rör det sig om och när kommer det ske?

C20 kommer väl börja fasas ut om ca 10 år? Har man börjat diskussionerna om vilken typ av vagn som kommer ersätta dessa då ca 267 vagnar?

Tack på förhand!

Fredrik Klint

Har väldigt svårt att tro att tre vagnar ska fasas ut nu men tiden får väl visa.
Vagnarna genomgår just nu "midlife upgrade" och skickas till Västerås för att återkomma som C20U eller C25 om man så vill. Men att då tre vagnar inte skulle få denna modernisering för ytterligare ca 20 år i trafik verkar konstigt.


Jörgen

Är det någon som vet eller sett C20 2073 "Gullmar" senaste tiden?

Den stod ju i Hammarbyverkstan i 3 år efter urspårningen strax utanför 2020, men har inte sett den där sedan början av sommaren. Kan den vara i Västerås eller är den kanske avställd?
Mvh: Jörgen

Sca.CN113

Hur som helst så blir det mycket intressant att se hur pass bra alla C20 klarat sig om ca 10 år och ifall de kommer upplevas hyfsat moderna då också.
Det är ju en flotta som motsvarar drygt 700 st Cx-vagnar så ännu intressantare hur de egentligen har planerat att ersätta dom. Jag tror i alla fall det skulle vara klokt ifall de börjar fasa ut C20 sakta men säkert redan om 10 år eftersom det kommer ta tid.