Förra året köpte jag en H80 i 1970 års utförande skyltad linje 515 av Jörgen Edgar. Jag är mycket nöjd med resultatet:

Nu har jag beställt fler bussar av Jörgen. Till att börja med gäller det en lyxmodell av en BSBV-buss från omkring 1950 skyltad
5 LÖVBERGA. Min pappa, född 1937, hade som ett av sina favoritnöjen på den tiden att åka med linje 5 till Lövberga (nuvarande hpl. Kvarnsjön) och gå till Kummelnäs för att åka med linje 7 tillbaka. Dessutom byggde han en modell av en BSBV-bussfront där det gick att skylta om både linjenummer och destination.

Jag behöver hjälp av forumexpertisen med bilder och/eller ritningar av någon buss som var vanlig i trafiken hos BSBV omkring 1950. Det kan gärna vara en bussmodell från 1940-talet; huvudsaken är att modellen var i trafik omkring 1950.
Jag har tidigare visat den här bilden på forumet, en av få bussbilder från min pappas bildarkiv:

BSBV 124 vid Kalvsviks brygga 1949.
Det behövs bättre bilder eller ritningar än så för det här projektet. Är det någon som kan hjälpa till?
Tack på förhand!
Hälsningar
Peter Bolin